Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MIKULSKI Kazimierz | Światła księżyca, 1994 r.

Kazimierz MIKULSKI (1918-1998)

Światła księżyca, 1994 r.

olej/płótno, 54 x 44,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `"Światła księżyca" | KMikulski | Kraków 94`

"Niezwykle jednorodna twórczość Kazimierza Mikulskiego (malarza, poety, dramaturga, scenografa, aktora) ma szczególne znaczenie przynajmniej w tych dziełach, w których artysta był twórcą zdumiewająco oryginalnych kompozycji. (...) Czytelne w swej wyrazistości malowidła trafiają swą poetyką w zainteresowania szerzej pojętej publiczności, aczkolwiek pewnie nie wszystko bywa w nich w pełni zrozumiałe. Jak echo rozwijała się od lat 60. opinia o tym, iż owe obrazy rodem z rejonu marzeń sennych i baśni są nie tylko ładne, ale też łączą sobą nowoczesność kompozycji oraz tradycji z tradycjami i tajemnicami o krakowsko-galicyjskim rodowodzie. (...)
Czyniąc różne aluzje, a czasem wręcz boleśnie nakłuwając wydarzenia swego `tajemniczego świata podświadomości`, Mikulski prezentuje wielki umiar i wyważanie tonu klarownych, kojących wręcz obrazów. Żadnych zakłóceń. Mamy w nich tylko to, co artysta chciał pokazać w sposób niemal sygnalizacyjny. A ponieważ takiemu działaniu towarzyszy rys kunsztu w werystycznym odmalowaniu postaci z wyraźnymi odwołaniami i do quattrocenta, i do ilustracyjnej poprawności, jego świat `zaludniony przez dziewczyny - lalki o szlachetnych oczach i wyzywającym seksie - i przez zwierzęta dziwotwory` stał się niesamowicie bliski atmosferze, na którą czekano w Polsce w latach 50. i 60. Tu nie należy zapominać, że jest to wyraźny eskapizm (Andrzej Kostołowski, Uwagi o malarstwie Kazimierza Mikulskiego, [w:] Kazimierz Mikulski. Mistrzowie Polskiego Malarstwa Współczesnego, Poznań 1999, s. 8-10).


Od 1938 studiował malarstwo pod kierunkiem Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego w ASP w Krakowie. W czasie okupacji kontynuował naukę u Fryderyka Pautscha w Kunstgewerbeschule. Po zakończeniu wojny uczył się w latach 1945-46 aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Teatrze Starym w Krakowie, jednocześnie w 1945 roku ukończył Warsztat Filmowy Młodych. Był członkiem Grupy Krakowskiej, uczestniczył w Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie i w Warszawie. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, scenografią i aktorstwem (występował w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora oraz po wojnie w jego teatrze Cricot 2), pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MIKULSKI Kazimierz
Urodził się w 1918 r w Krakowie, zmarł w 1998 r tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl