olej na płycie pilśniowej, 32 x 39,5 cm, sygnowany p.d. "Podsadecki", na odwrocie fragment szkicu (?)
Malarz, grafik i fotograf. Studiował na Wydziale Sztuk Zdobniczych Szkoły Przemysłowej w Krakowie. Członek grupy "Praesens" (brał udział w I Wystawie tej grupy w 1926 r.). Przed wojną współpracownik czasopism Zwrotnica i Linia, Ilustrowanego Kuriera Codziennego i Studia Polskiej Awangardy Filmowej w Krakowie. Twórca m.in. fotomontaży i filmów eksperymentalnych. W 1933 r. zrealizował razem z J. M. Brzeskim film Beton. Wystawiał m.in. w warszawskim Muzeum Narodowym w 1961 r. Prace w kilkunastu muzeach polskich, m.in. w muzeach narodowych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi. "Wczesna twórczość Podsadeckiego wpisuje się w pełni w ramy konstruktywizmu [...].W późniejszych pracach artysta wprowadził miękkie kontury i biomorficzne kształty; wzbogacił także jakości fakturowe. Istotę tych kompozycji stanowiły wzajemne relacje przenikających się i przeplatających form abstrakcyjnych, organicznych i trywialnych przedmiotów. W okresie powojennym głównym tematem jego malarstwa pozostały dekoracyjnie ujęte martwe natury i pejzaże, w których ujawniały się wciąż reminiscencje kubizmu i dyscypliny konstruktywistycznej. Rozszerzył jednak znacząco paletę barwną, wprowadzając intensywne, nasycone kolory". (I. Kossakowska, [w:] Słownik malarzy polskich, t. 2, s. 275-276).
PODSADECKI Kazimierz
Urodził się w 1904 r w Zabierzowie k. Krakowa, zmarł w 1970 w Krakowie. Studia w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Interesował się awangardową typografią. W latach 20-tych projektował szatę graficzną pism "Zwrotnica" i "Linia". Uczestniczył w pierwszej wystawie grupy "Praesens". Malował abstrakcje klasycznymi technikami, zajmował się fotografią eksperymentalną, którą łączył z technikami graficznymi, uprawiał rzeźbę reliefową. Przed wojną współpracował z awangardowym studiem filmowym SPAF w Krakowie. Po wojnie malował dekoracyjnie ujęte martwe natury i pejzaże.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl