Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STABROWSKI Kazimierz | NOKTURN - PORTYK WILLI POŁUDNIOWEJ

Kazimierz STABROWSKI (1869-1929)

NOKTURN - PORTYK WILLI POŁUDNIOWEJ

Pastel, papier; 48,5 x 62,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany l.d.: K. Stabrowski

Kazimierz Stabrowski - malarz, rysownik i pedagog. Od roku 1887 uczył się w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem P. Czistiakowa. Jego studenckie prace kilkakrotnie odznaczane były medalami Akademii. W 1893 odbył podróż do Palestyny. W 1894 roku otrzymał wielki złoty medal i tytuł "kłassnyj chudożnik" I stopnia za obraz Mahomet na pustyni (Ucieczka z Mekki). Pomimo ukończenia studiów pozostawał nadal w Petersburgu i kształcił się w pracowni I. J. Riepina. W 1897 wyjechał do Paryża i kontynuował edukację w Académie Julian u B. Constansa i J.P. Laurensa. Rok pó¼niej wrócił do Petersburga. Na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1900 za obraz Cisza na wsi został odznaczony wielkim srebrnym medalem. Uczestniczył w wielu wystawach międzynarodowych, m.in. w Monachium, Wiedniu, Paryżu, Wenecji. Miał również wystawy indywidualne w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Petersburgu i Moskwie. Odgrywał ważną rolę w polskim życiu artystycznym na terenie zaboru rosyjskiego, utrzymywał też ścisłe kontakty z rosyjskim środowiskiem artystycznym. Od roku 1902 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. W 1903 zamieszkał w Warszawie, a miesiące letnie spędzał w majątku Dłużniewo na Łotwie. Dzięki swym koneksjom na dworze carskim, będąc jednym z inicjatorów, doprowadził do powstania w 1904 Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie i został jej pierwszym jej dyrektorem. Bardzo wiele podróżował: w latach 1909-13 był we Francji, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Po I wojnie światowej, którą spędził w Petersburgu wyjeżdżał do Grecji, Turcji, Maroka, Bośni, Szwecji i Norwegii. Plonem tych podróży była niezliczona ilość pejzaży, które malował zarówno olejno jak i pastelami. We wcześniejszym okresie twórczości malował kompozycje fantastyczno-symboliczne (cykl Pochód burzy) i dekoracyjnie traktowane portrety, w których odzwierciedlały się wpływy rosyjskiego symbolisty M. Wrubla. Kompozycje fantastyczne inspirowały najwybitniejszego ucznia Stabrowskiego, Mikołaja Ciurlionisa. Malował kompozycje figuralne o motywach z baśni, legend i historii, w których wpływy symbolizmu, fantastyka, a nawet mistyka (interesował się teozofią) łączyły się z dekoracyjnością i secesyjną stylizacją. Znaczną część jego dorobku stanowią pejzaże z podróży i portrety.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STABROWSKI Kazimierz
Urodził się w 1869 roku Kruklanach w guberni grodzieńskiej, zmarł w 1929 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (od 1887 roku). W 1894 roku otrzymał wielki złoty medal i tytuł "kłassnyj chudożnik" I stopnia za obraz "Mahomet na pustyni (Ucieczka z Mekki)" i na własne życzenie uczył się dalej - w pracowni I.J. Riepina. W 1897 roku wyjechał do Paryżagdzie przez kilka miesięcy uczył się w Académie Julian u B. Constanta i J.P. Laurensa. Po powrocie do Petersburga w 1898 roku uczestniczył w organizowanych w Akademii Wystawach Wiosennych. W 1900 roku na Wystawie Powszechnej w Paryżu otrzymał wielki medal srebrny za obraz "Cisza wsi". Uczestniczył w wystawach w Monachium (1901) i Wenecji (1903). W 1902 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Został pierwszym dyrektorem otwartej w 1904 roku Szkoły Sztuk Pięknych (o której otwarcie wiele lat się starał). Zorganizował dwie wielkie wystawy indywidualne w Petersburgu (1915) i Moskwie (1916). W 1922 roku założył ugrupowanie artystyczne "Sursum Corda". We wczesnym okresie twórczości malował przede wszystkim portrety oraz pejzaże. Później zajął się obrazami symbolicznymi o charakterze fantastyczno-mistycznym.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl