gips, wys. 80 cm; na plecach postaci sygn.: K. Laszczka 1938
Według tradycji rodzinnej właścicieli portret przedstawia malarza Leona Lewkowicza. Urodzony w 1888 r., Lewkowicz był uczniem Teodora Axentowicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, już w czasie studiów był dwukrotnie nagradzany. Od 1924 r. wystawiał w TZSP w Krakowie i we Lwowie, brał udział także w innych wystawach. Należał do Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Do 1939 r. mieszkał w Nowym Targu, po wojnie uchodził za zaginionego, a informacje o losie artysty dotarły do kraju już po jego śmierci na zesłaniu. Malował portrety - szczególnie zabarwione delikatną nutą sentymentalizmu, wizerunki cygańskich lub żydowskich dzieci, rodzajowe sceny z życia Żydów, rzadko pejzaże. Tylko nieliczne obrazy Lewkowicza zachowały się w zbiorach Muzeum Historycznego w Krakowie i Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, dzieje jego spuścizny twórczej pozostają nieznane. Portretowany w średnim wieku, krótko ostrzyżony, z włosami zaczesanymi do tyłu, z wąsami, ubrany jest w rozpiętą marynarkę z kamizelką i krawatem; głowa zwrócona jest w prawo, spojrzenie skierowane nieco w dół.
LASZCZKA Konstanty
Kształcił się w Warszawie w prywatnej szkole rzeźbiarza Jana Kryńskiego. Dzięki zdobyciu I nagrody w konkursie rzeźbiarskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych od 1891 do 1896 przebywał na stypendium w Paryżu. Od 1899 roku objął funkcję profesora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i sprawował tą funkcję do 1935 roku. W jego pracowni studiowało wielu wybitnych rzeźbiarzy, m.in.: Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Ludwik Puget, Jan Szczepkowski. Formalne poszukiwania Laszczki prowadziły od realizmu ku bryle odbijającej tendencje impresjonizmu w efektach światłocieniowych ożywiających płaszczyznę rzeźby oraz ku symbolizmowi. Tematyką prac z przełomu XIX i XX wieku będących przykładem swoiście interpretowanej secesji były kobiece akty, wiejskie sceny rodzajowe i typy ludowe. Oddzielną pozycję w jego dorobku stanowiły portrety; zajmował się również rzeźbą monumentalną, medalierstwem oraz ceramiką.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl