KAMIŃSKI Krzysztof | Oczy

Krzysztof KAMIŃSKI (ur. 1939)

Oczy

1962/1965
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 46,5 x 24,8 cm,
sygn., dat., opis, pieczęć autorska i pieczęć wystawowa "Murray Bridge South Australia Annual International Exhibition, year: 1973" na odwrocie,
nakład: 2/2
vintage print

Fotografia należy do cyklu, który artysta realizował w latach 60. i 70. XX w. i na który składają się portrety kobiet w połączeniu z ich wizerunkami nierealnymi.
Wystawy: 103rd International Exhibition of Pictorial Photography, Edynburg, Szkocja (1965); DEN XIV Internationale Udstilling Af Fotografisk Kunst, Kopenhaga, Dania (1965); wystawa autorska Zbliżenia, Ratusz Staromiejski, Gdańsk (1965-1966); 10th Melbourne International Exhibition of Photography, Melbourne, Australia (1966).

KAMIŃSKI Krzysztof
Artysta fotografik, członek ZPAF od 1975 r., dziennikarz. Posiadacz 11 tytułów honorowych, w tym AFIAP (1965 r.) i EFIAP (1972 r.), przyznanych przez organizacje fotograficzne w Polsce, USA (4), Szwajcarii (2) i Niemczech (1). Uczestnik 531 wystaw międzynarodowych w 42 państwach, na których otrzymał 83 grand prix i medale. Grande prix i medale otrzymał m. in. na wystawie w Budapeszcie, Nerviku, Hong Kongu, Salerno, Hadze, Taipei, Waszyngtonie, Grenoble, Santiago, Reus, Murray Bridbe, Dreźnie, Seulu, Eindhoven, Puyallup, Johannesburgu, Rużomberoku, Zadarze, Matsuyama, Rydze, Pusan, Novym Sadzie i Safatcie. Jest autorem ośmiu wystaw indywidualnych. Wystawiał duże zestawy fotografii na wystawach autorów zaproszonych imiennie m. in. na Top Foto 1970 w Zwevegem (Belgia), The Great Masters of Photography 1973 w Buenos Aires (Argentyna), World Exhibition of Invitation Prints 1978 w Rawalpindi (Pakistan), Man and the Sea 1986 w Zadrze (Jugosławia). Jest rzeczoznawcą do spraw fotografii MkiS. Juror wystaw krajowych i międzynarodowych m. in. pięciokrotnie podczas wystawy Venus w Krakowie, pięciokrotnie na Salonie Portretu w Gdańsku, czterokrotnie na Dia-Pol w Radomiu, czterokrotnie na Fotomontażu w Grudziądzu, trzykrotnie na Apollo w Olsztynie, na Foto Expo w Poznaniu, na Biennale BŁ w Łodzi. Autor pięciu książek, z których dwie zostały przetłumaczone na języki angielski i niemiecki. Uczestnik wyprawy na Spitsbergen oraz wypraw żeglarskich na kilkunastu dużych żaglowcach polskich i zagranicznych na wielu morzach świata. Uczestniczył m. in. w Operation Sail 1974 na „Kruzenszternie” i w Operation Seil 1982 na „Darze Młodzieży”. Działacz społeczny m. in. wiceprezes Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (1966-1972), sekretarz, wiceprezes i prezes Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1960-1968), członek komisji artystycznej GTF (1964-1978), członek Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK (1971-1975), wiceprezes okręgu gdańskiego ZPAF (1976-1983), przewodniczący okręgowej komisji artystycznej ZPAF w Gdańsku (1976 do chwili obecnej). Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (później SDRP), od 1974 r., członek klubu Publicystów Morskich SDP (później SDRP) od 1974 r., członek Stowarzyszenia Marynistów od 1980 r. Był komisarzem lub współorganizatorem wielu wystaw fotograficznych m. in. IX, X, XI Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej 1960-1962 w Gdańsku, Ogólnopolski Salon Portretu 1964 i 1967 w Gdańsku, „Polska - Kraj i Ludzie” – wielka objętościowo wystawa zbiorowa, eksponowana w wielu krajach od 1974 r. Jest autorem około stu plakatów fotograficznych i kalendarzy ściennych (w tym dwa wydane w Japonii) oraz bardzo wielu opracowań reklamowych i katalogowych dla polskiego przemysłu okrętowego i elektronicznego. Przez kilka lat wykonywał zdjęcia teatralne dla Teatru Muzycznego w Gdyni i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Jest autorem kilkuset opublikowanych tekstów i fotoreportaży w wielu pismach. Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kamińskiego były publikowane w wielu prestiżowych książkach i albumach m. in. w PHOTOAMAÉ TEUR 1966 Bucher (Szwajcaria), PHOTOGRAPHY AS A TOOL 1970 Time Life Book New York (USA), EXHIBITION ANNUAL 1974 Hong Kong, THE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHE 1987 Pusan (Korea Południowa), THE FAMILY OF CHILDREN 1977 Ride Press Book, New York (USA), PHOTOGRAPHY YEAR BOOK 1977 Fountain Press, Londyn (Anglia), OSAKA WORLD SEIL 1983 Osaka (Japonia). Pełnostronicowe hasło „Kamiński Krzysztof” wraz z dwoma zdjęciami zamieszczone jest w Photographers Encyklopaedia International 1839 to the present” wydanej przez Editions Camera Obscura w Szwajcarii w roku 1985 oraz na płytach CD-R pod tym samym tytułem w Paryżu w 1995 roku. Odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony Ziemi Gdańskiej. Otrzymał nagrodę wojewody gdańskiego ”... za całokształt dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii artystycznej” oraz nagrodę prezesa RSW „za całokształt dokonań dziennikarskich”. Prace fotograficzne Krzysztofa Kamińskiego znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Liptovske Muzeum Puzomberok w Słowacji, Galerii Kodak w Sydney (Australia) i wielu zagranicznych i polskich kolekcjach prywatnych.