2011 fotosynteza, odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 55 x 38 cm (59 x 44 cm), sygn., dat. i opis na przodzie
Fotografia zrealizowana w maju 2011 r. z okazji wizyty Prezydenta Obamy w Warszawie. Była wystawiana wówczas w Galerii Fotosynteza w witrynie Hotelu Europejskiego w Warszawie. We wrześniu 2013 r. przez krótki czas wystawiona również w witrynie na przeciwko ambasady USA w Warszawie. Zdjęta na skutek protestu właściciela miejsca, który uznał gest Pruszkowskiego za prowokację. Metoda fotosyntezy polega na nakładaniu na siebie zdjęć o zbliżonej tematyce. Uzyskane w ten sposób obrazy zostają pozbawione wyrazistego konturu, zostają odrealnione. Według Pruszkowskiego w przeciwieństwie do nudnej fotografii w "monopozie", fotosynteza, czyli fotografia w "multipozie" jest systemem, w którym na jednym obrazie fotograficznym możemy pokazać równocześnie wiele rzeczy, które bądź są podobne w swej formie, lub też mają ze sobą związek myślowy. Artysta przez spojrzenie warstwowe chce przełamać rutynowy, powierzchowny ogląd rzeczy i zmusić widza do spojrzenia poza fizyczną powierzchnię analizowanego przedmiotu.
PRUSZKOWSKI Krzysztof
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1960-65. W 1967 r. wyjechał do Francji, gdzie w 1970 r. opublikował w prasie francuskiej pierwsze zdjęcia. W 1977 r. powstał pierwszy jego znany cykl o reportażowo-socjologicznym charakterze zatytowany" Barierka", a w roku następnym powstała do niego książka i film. W 1978 r. powstał "Alexandre", opowiadający historię paryskiego kloszarda, będący filozoficznym traktatem na temat istnienia i śmierci w wymiarze transcendentalnym. W 1981 r. Pruszkowski pojawił się w Polsce fotografować Solidarność. Od 1984 r. realizuje własną koncepcję artystyczną, polegającą na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu zdjęć bliskich sobie tematycznie i formalnie. Twórczość Pruszkowskiego odwołuje się do grafiki, przypominając formalnie efekty wizualne technik szlachetnych. W pracach tych artysta dokonuje syntezy materiału fotograficznego tyleż w warstwie formalnej, co symbolicznej.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl