olej/płótno, 127 x 76 cm sygnowany p.d.: 'L. Kowalski' opisany na odwrociu: 'Leon Kowalski | "Wiosna - kwitnąca wiśnia" | nr 21 wg katalogu artysty'
"Wiosna" jest interesującym przykładem długiego życia form artystycznych ukształtowanych jeszcze w dobie renesansu. Prezentowany obraz w subtelny sposób nawiązuje bowiem do licznych w sztuce europejskiej alegorii wyobrażających Florę, Primaverę lub Wenus kroczące wśród kwitnących sadów. Najbardziej znaną kompozycją tego typu jest "Alegoria Wiosny" Sandro Botticellego z przełomu lat 70. i 80. XV wieku (Galeria Uffizi we Florencji). Obraz stanowił w czasach Kowalskiego jeden z najważniejszych wzorców w edukacji młodych malarzy i był często stawiany za estetyczny wzór. W środowisku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której Leon Kowalski studiował w latach 1891-1893, alegorie stanowiły częsty punkt odniesienia nie tylko w praktyce nauczania, ale również w praktyce profesorów. "Alegorię Wiosny" trawestował m.in. Józef Mehoffer w "Dziwnym ogrodzie". Wiosnę jako kobietę malowali w Polsce również Witold Pruszkowski czy Teodor Axentowicz.
Naukę rozpoczął w kijowskiej szkole malarskiej Mikołaja Muraszki. Kontynuował studia w latach 1891-93 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza, Leopolda Loefflera i Leona Wyczółkowskiego. Po otrzymaniu stypendium z Wydziału Krajowego wyjechał na dalsze studia do Monachium, gdzie uczęszczał do pracowni Karla Rauppa (1894 r.), a potem do Paryża, gdzie uczył się u Jeana Paula Laurensa, Jeana Paula Benjamina Constanta i Ernesta Girardota. Odbywał wówczas podróże po Francji, Włoszech i Niemczech. Od roku 1905 mieszkał w Krakowie, gdzie czynnie włączył się w życie artystyczne - był współzałożycielem Grupy Zero (1908) i Związku Powszechnego Artystów Plastyków (1911). Lata 1912-20 spędził w Kijowie; pracował wówczas w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, a także był współorganizatorem Polskiej Szkoły Sztuk Pięknych (1917). Po powrocie do Krakowa założył Towarzystwo Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy Sztuka Rodzima (1921) i Krakowskie Koło Grafików (1929) Malował realistyczne portrety, sceny rodzajowe i religijne oraz pejzażach, scenach ogrodowych, kwiatach i kwitnących drzewach.
KOWALSKI Leon
Studiował w kijowskiej Szkole Malarskiej Muraszki, a w latach 1891-1893 w ASP w Krakowie u Łuszczkiewicza, Unierzyskiego i Wyczółkowskiego. W 1894r. studiował w Monachium u Rauppa oraz w Paryżu u Laurensa, Constanta i Girardota. W 1905r. wrócił do Polski. W 1917r. założył w Kijowie Polską Szkołę Sztuk Pięknych. Malował sceny religijne, rodzajowe, pejzaże, kwiaty i portrety. Zajmował się także drzeworytem i litografią. Swoje prace wystawiał w TPSP i TZSP.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl