Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEWKOWICZ Leon | GŁOWA CHŁOPA, 1921

Leon LEWKOWICZ (1888 lub 90 Rawa Mazowiecka – 1950 Czimkent (Kazachstan)

GŁOWA CHŁOPA, 1921

Olej, sklejka; 37,5 x 30,6 cm
Sygnowany p. d.: Leon Lewkowicz Kraków 21
Na odwrocie: napis Głowa chłopa |16.09.1969 | 3.960, -;
uszkodzona nalepka komisu; nalepka Miejskiego Konserwatora Zabytków Krakowa

Malarz. Uczeń Teodora Axentowicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w czasie studiów był dwukrotnie nagrodzony. Od 1924 wystawiał w TZSP w Krakowie i we Lwowie, brał udział także w innych wystawach. Należał do Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Do roku 1939 mieszkał w Nowym Targu, po wojnie uchodził za zaginionego, a informacje o losie artysty dotarły do kraju już po jego śmierci na zesłaniu. Malował portrety - szczególnie, zabarwione delikatną nutą sentymentalizmu, wizerunki cygańskich lub żydowskich dzieci, rodzajowe sceny z życia Żydów, rzadko pejzaże. Tylko nieliczne obrazy Lewkowicza zachowały się w zbiorach Muzeum Historycznego w Krakowie i Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, dzieje jego spuścizny twórczej pozostają nieznane.
Portret chłopa, który prezentujemy, utrzymany w bardzo bogatych tonacjach oliwkowej zieleni, ugrów i brązów, przedstawia zmęczonego człowieka z zaczerwienionymi oczyma utkwionymi w widzu. Przejmujący wyraz twarzy, w której doszukać się można zniechęcenia, smutku, przygnębienia, szczyptę goryczy, niezrozumienia, rozczarowania. Im dłużej wpatruje się w widza, tym więcej ujawnia emocji, tym więcej znaczeń spojrzenia, czy lekko wydętych ust.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEWKOWICZ Leon
W latach 1913-1920 studiował w krakowskiej ASP u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1920r. mieszkał w Krakowie, gdzie nawiązał kontakt z malarzami żydowskimi. Lata 30-te spędził w Nowym Targu. Podczas okupacji został wywieziony w głąb ZSRR. Malował portrety i grupy portretowe. Bohaterami jego obrazów byli najczęściej ludzie z kręgu żydowskiego i cygańskiego. Stosował technikę olejną.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl