Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TARASEWICZ Leon | Bez tytułu , 2002 r.

Leon TARASEWICZ (ur. 1957)

Bez tytułu , 2002 r.

serigrafia barwna/papier, 70 x 100 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'L. Tarasewicz 2002', opisany ołówkiem l.d.: '11/30'

Twórczość Leon Tarasewicza kojarzy się przede wszystkim z pasami barwnymi oraz kolorem, który sprawia wrażenia wyciekania z płótna, rozlewania się poza tradycyjne ramy obrazu. W późniejszych pracach, zarówno wykonanych w technice akrylowej, jak i zaprezentowanej serigrafii barwnej, artysta łączy charakterystyczne dla siebie pasy, zarówno pionowe, jak i poziome, z kwadratami.
Na zaprezentowanej serigrafii pod warstwą ekspresyjnych linii można dostrzec żółte kwadraty. Warto zauważyć, że autor w szczególny sposób wykorzystuje ten motyw w swojej twórczości. Przy okazji wystawy w warszawskiej Zachęcie „Co po Cybisie?” przestawiającej twórczość laureatów i laureatek nagrody im. Jana Cybisa, Tarasewicz zaprezentował niezwykłą instalację składającą
się jedynie z rozświetlonych żółtych kwadratów. Zaprezentowana w półmroku instalacja, jak podkreślają krytycy, to dzieło sakralne, które w swojej formie nawiązuje do ikon. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt w twórczości artysty jako źródło inspiracji. Tarasewicz jeszcze w trakcie studiów, na jednym z obozów Bractwa Młodzieży Prawosławnej, którego był członkiem, poznał innego artystę otwarcie nawiązującego w swojej twórczości do malarstwa sakralnego – Jerzego Nowosielskiego, który stał się ważną osobą w życiu i twórczości malarza. Artystów połączył poważny stosunek do sztuki. Za jej pośrednictwem pragnęli poszukiwać archetypów, prefiguracji absolutu. Przyświecał im cel przedstawienia tego, co niewidzialne, a co człowiek postrzega w sposób intuicyjny.
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na białostocczyźnie. Studiował w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. T. Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r. prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna. Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " …, malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TARASEWICZ Leon
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na Białostocczyźnie. Studia w warszawskiej ASP. Dyplom w 1984 r w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. Obecnie stale współpracuje z galeriami: Springer and Winckler Gallerie w Berlinie oraz Nordenhake w Sztokholmie.
W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna.Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."
Jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) współczesnym malarzem polskim o światowym rezonansie i uznaniu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl