Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYCZÓŁKOWSKI Leon | PEJZAŻ Z BUKOWINY (DOLINA PRUTU), 1910

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

PEJZAŻ Z BUKOWINY (DOLINA PRUTU), 1910

Pastel, pędzel, patyczek, gwasz, tusz na szkicu ołówkowym, gruboziarnisty papier;
47 x 67,7 cm (w świetle listew, tworzących oprawę tzw. "szkatułkową" z epoki)
Sygnowany brunatną kredką pastelową p. d.: LWyczoł... |910,
plecy oklejone fragmentem składki krakowskiego "Czasu" z 25 lipca 1910 roku
(co precyzyjnie, jak rzadko, wyznacza datę ante quem);
tamże na taśmie oklejającej obwód u dołu po lewej ołówkiem: 962
(adnotacja introligatora), powyżej, nieco po prawej nalepka:
w drukowanym, secesyjnym kartuszu wpis atramentem,
teraz zaklejony taśmą (nazwisko niegdysiejszego właściciela).

Leon Wyczółkowski, malarz, pastelista i akwarelista, odnowiciel i mistrz litografii polskiej, pedagog, jeden z najważniejszych twórców epoki Młodej Polski; artysta przywiązujący wielką wagę do doskonałości swego (niejednokrotnie eksperymentalnego) warsztatu. Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej W. Gersona (1869-74), by kontynuować ją w Akademii monachijskiej u A. Wagnera (1877-79) oraz w oddziale kompozycji krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych pod opieką J. Matejki (1877-79). Po kilku latach podróży po Wołyniu, Ukrainie i Podolu w 1895, w związku z otrzymaniem profesury macierzystej Szkoły (od 1900: Akademii) osiadł w Krakowie (zasadniczo do 1929). Czas I wojny światowej przetrwał głównie w Warszawie. Ostatni okres życia spędził między Poznaniem, Gościeradzem pod Bydgoszczą i Warszawą, gdzie w Akademii Sztuk Pięknych wykładał pochłaniającą go wówczas niemal bez reszty grafikę. Należał do grupy założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".
Prezentowany, nadzwyczaj dobrze zachowany (dzięki profesjonalnemu oprawieniu natychmiast po powstaniu) pastel nie przynależy - wbrew pierwszemu wrażeniu - do "serii" widoków tatrzańskich, rozwijanej aż do końca 1909, lecz powstał wiosną roku następnego, podczas podróży (1910/11) przedsięwziętej przez artystę na Huculszczyznę i Bukowinę, aż do podnóża Gorganów (m.in.: Suczawa, Jaremecz, Jabłonka, Worochty), której artystycznym plonem stało się z górą sześćdziesiąt pejzaży i widoków architektonicznych, które zaskakująco - jak nasz- łącząc brawurowo gwasz (lub akwarelę) z rysunkiem pastelem, spotkały się, mimo swego poziomu artystycznego z tak zajadłą krytyką F. Jasieńskiego "Mangghi", że dużą ich część Wyczółkowski zniszczył (zob.: Leon Wyczółkowski, Listy i wspomnienia, oprac. M. Twardowska, Wrocław 1960, s. 106-107 [Źródła do dziejów sztuki polskiej, pod red. A. Ryszkiewicz, T. XI]). Mimo to na pośmiertnej wystawie monograficznej w 1937 udało się zgromadzić ich jeszcze osiem (por.: Leon Wyczółkowski 1852-1936. Dzieła malarskie, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, wrzesień 1937, przewodnik [nr] 125, poz. 110-117, s. 37-38), wszystkie prawie identycznych z naszym wymiarów; kolejny (albo identyczny z jednym z nich - ibidem, poz. 114, s. 38) był 14 lutego 2004 r. oferowany na 32 aukcji Domu Aukcyjnego "Ostoya" (Katalog, poz. 5).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl