Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYCZÓŁKOWSKI Leon | RATUSZ W POZNANIU, 1929 r.

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

RATUSZ W POZNANIU, 1929 r.

Akwarela, tempera, kredka litograficzna, papier; 95 x 60,5 cm
Sygnowany p. d.: L. Wyczół | 1929

[Ekspertyza Ewy Sekuły-Tauer]

Leon Wyczółkowski rozpoczął edukację artystyczną od studiów w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem A. Kamińskiego i W. Gersona (1869 -74). Następnie udał się do Monachium i kontynuował naukę w tamtejszej akademii, w pracowni A. Wagnera (1875-77). W 1877 r. powrócił do Krakowa i kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Po studiach odbył wiele podróży artystycznych. Odwiedził Francję, Włochy, Hiszpanię, Holandię i Anglię. W kraju najchętniej podejmował wyprawy na Ukrainę i Podole, które zaowocowały wspaniałymi, nasyconymi niezwykłą kolorystyką scenami prac polowych. Posługując się pastelami lub techniką olejną malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, kwiaty. Uprawiał także grafikę. Był świetnym pedagogiem - prowadził zajęcia w prywatnej szkole malarstwa w Warszawie i w krakowskiej Szkole, a od 1900 r., Akademii Sztuk Pięknych. Znalazł się wśród założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", należał również do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Za ekspertyzą: Wyczółkowski od 1929 r. mieszkał w Poznaniu, wówczas to powstał słynny cykl akwarel i rysunków na temat poznańskich zabytków architektury. (...) Namalował cykl poznański w związku z zamówieniem z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 r. Należał do artystów często powtarzających ten sam temat kilka razy, czasem zmieniał technikę, często format, jedną z wersji "Ratusza Poznańskiego" posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu, jest to również akwarela lecz mniejszych rozmiarów (70,8 x 47,5 cm). (...) Omawiany Ratusz Poznański należy do prac dotąd nieujawnionych, o innym formacie, jest większy, kolorowszy od znanego z Muzeum Narodowego z Poznania, może nie ostatni.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl