Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYCZÓŁKOWSKI Leon | Studium - barokowy wspornik, około 1930

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

Studium - barokowy wspornik, około 1930

ołówek, papier; 23 x 12 cm w świetle passe-partout;
sygnowany po prawej stronie u dołu: LWyczół

Malarz zachwycał się barokowa architekturą. Rysunek jest studium z nieznanego motywu obejrzanego podczas jednej z podróży artysty (Chełmno?, Koronowo?).

Leon Wyczółkowski rozpoczął naukę malarstwa od warszawskiej Klasy Rysunkowej w roku 1869. Uczył się kolejno u A. Kamińskiego, R. Hadziewicza i W. Gersona. W latach 1875-1877 studiował u A. Wagnera w monachijskiej akademii, a następnie do roku 1779 u J. Matejki w krakowskiej szkole. Po dwuletnim pobycie we Lwowie wrócił do Warszawy w roku 1881. Dziesięć lat artysta spędził na Ukrainie. Od 1895 roku był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Kilkakrotnie wyjeżdżał zagranicę, między innymi do Paryża, gdzie zetknął się z twórczością impresjonistów. Mieszkał na przemian w Krakowie, Warszawie, a od 1929 roku w Poznaniu. W 1934 roku został profesorem w warszawskiej akademii. Przez jego twórczość przewinęły się bardzo różnorodne tematy. Na początku były to sceny rodzajowe, historyczne, portrety - tworzone pod wyraźnym wpływem swoich doskonałych mistrzów. Na Ukrainie tworzył w plenerze, prześwietlone słońcem sceny ukazujące pracę ludzi. Wyczulił się jako malarz na problem światła i koloru. Potem nastąpił krótki okres symbolizmu. Podsumowaniem jego doświadczeń artystycznych okazała się dalej twórczość pejzażysty. Malował pełne nastroju widoki miast, gór. Nadal tworzył portrety i martwe natury. Do tego dochodzi jego znakomita grafika zebrana w szeregu teki, zawierających widoki drzew, starej architektury, portrety i pejzaże. Malarz został uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYCZÓŁKOWSKI Leon

W latach 1869-1875 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, R. Hadziewicza. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium oraz w latach 1877-1879 uczęszczał do SSP w Krakowie, gdzie pobierał nauki u J. Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, a od 1934r. prowadził katedrę grafiki w SSP w Warszawie. W 1889r. odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem. Początkowo malował obrazy historyczno - rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzył głównie sceny przedstawiające rybaków i chłopów, podejmując w nich problematykę światła i koloru. Po 1895r. uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głownie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918r. zajął się grafiką ( techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne tego artysty mają charakter malowniczy i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych. Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX / XX w.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl