akwarela/papier, 36 x 42,5 cm (w świetle passe - partout) sygnowany l. d.: `Leonard Pękalski`
Uczeń i współpracownik E. Trojanowskiego w latach 1913 - 18. W 1918 r. ukończył Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Pracował przy konserwacji polichromii na Zamku w Lublinie. W 1921-1922 r. przebywał w Toruniu. W latach 1924-1928 r. był asystentem F. Sz. Kowarskiego w krakowskiej ASP. W tym czasie pod kierunkiem A. Szyszko - Bohusza pracował przy konserwacji fryzów w Zamku Wawelskim. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg, potem ugrupowania Pryzmat. Podróżował do Włoch, Francji, Anglii. Od 1928 r. był asystentem i profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 1969 r. w Warszawie odbyła się wystawa retrospektywna jego twórczości. Pejzaże, martwe natury, portrety tworzył w technice olejnej, gwaszu i rysunku. Jego droga artystyczna wiodła od malarstwa monumentalnego - zainteresowania, które wyniósł z okresu studiów, poprzez formizm do koloryzmu.
PĘKALSKI Leonard
W latach 1913-1918 studiował w warszawskiej SSP u E. Trojanowskiego, z którym wspólnie pracował przy polichromii Zamku w Lublinie. Lata 1921-1922 spędził w Toruniu i współpracował tam z F. Szczęsnym Kowarskim w zakładzie graficznym "Sztuka". W latach 1924-1928 był jego asystentem w SSP w Warszawie, a w 1932r. został profesorem. Malował martwe natury, kompozycje figuralne, sceny batalistyczne, krajobrazy i portrety. Wykonał polichromię kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie (1925r.-1928r.), plafony na Wawelu oraz polichromię na Zamku w Żelazowej Woli. Oprócz malarstwa sztalugowego i rysunku zajmował się też malarstwem monumentalnym. Jego malarstwo kształtowało się od formalizmu do koloryzmu. Malował techniką olejną i akwarelą. Jego prace można oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zginął podczas okupacji, w czasie masowej egzekucji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl