akwarela, kredka na papierze naklejonym na tekturę, 43,5 x 36,5 cm, sygnowana i datowana l.d. "Le.Pękalskiego /1916".
Wstąpił w r. 1913 do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (SSP), gdzie uczył się, otrzymując w l. 1915 i 1916 stypendia z Tow. Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP), u Edwarda Trojanowskiego. Współpracował z nim przy polichromii na Zamku w Lublinie. Należał do współzałożycieli powstałej w r. 1925 grupy "Jednoróg", z którą jednak nie wystawiał. W l. 1925-1929 odbył podróże do Włoch, Francji i Anglii. W październiku 1928 objął asystenturę w warszawskiej SSP; 1 I 1932 Rada Nauczycielska przyznała mu tytuł profesora, a po przemianowaniu SSP na Akademię otrzymał 19 XII 1934 nominację na profesora nadzwyczajnego malarstwa dekoracyjnego. Poza malarstwem ściennym uprawiał malarstwo olejne, akwarelę, gwasz i rysunek. Był jedną z czołowych postaci grupy "Pryzmat", skupiającej uczniów F. S. Kowarskiego. Pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Salonie Garlińskiego w r. 1930. Ogółem w l. 1930-1939 wziął udział w ponad trzydziestu wystawach, w tym w Paryżu w r. 1937 i w Nowym Jorku w r. 1939. Malował martwe natury, krajobrazy, kompozycje figuralne, batalistyczne i portrety. Po wczesnych obrazach, wykazujących cechy formistycznej geometryzacji (np. kompozycje Z karetą czy Ze ślubną parą), zwrócił się ku problemom koloru, który nie był dla niego celem samym dla siebie, lecz czynnikiem konstrukcji form wziętych z natury. W martwych naturach w typie "chardinowskim" lub "cézannowskim" łączył harmonie barwne z architektoniką form najprostszych przedmiotów. W kompozycjach figuralnych o akcentach symbolicznych i mitologicznych bliższy był tradycji klasycznej. Tematem jego harmonijnych i bezpośrednich krajobrazów był Krasiczyn (1936), okolice rodzinnego Grójca, warszawski Mokotów.. W bardzo osobiście traktowanych portretach ograniczał się głównie do kręgu najbliższej rodziny - rodziców, rodzeństwa. Był jednym z założycieli Polskiej Organizacji Wojskowej w Grójcu; kampanię 1920 r. odbył jako kawalerzysta.
PĘKALSKI Leonard
W latach 1913-1918 studiował w warszawskiej SSP u E. Trojanowskiego, z którym wspólnie pracował przy polichromii Zamku w Lublinie. Lata 1921-1922 spędził w Toruniu i współpracował tam z F. Szczęsnym Kowarskim w zakładzie graficznym "Sztuka". W latach 1924-1928 był jego asystentem w SSP w Warszawie, a w 1932r. został profesorem. Malował martwe natury, kompozycje figuralne, sceny batalistyczne, krajobrazy i portrety. Wykonał polichromię kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie (1925r.-1928r.), plafony na Wawelu oraz polichromię na Zamku w Żelazowej Woli. Oprócz malarstwa sztalugowego i rysunku zajmował się też malarstwem monumentalnym. Jego malarstwo kształtowało się od formalizmu do koloryzmu. Malował techniką olejną i akwarelą. Jego prace można oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zginął podczas okupacji, w czasie masowej egzekucji.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl