olej na płótnie, 53 x 42,5 cm sygnowany p.d.: "L. Pękalski/ 33" na odwrocie nalepka wystawowa z IPS Wystawiany: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, ZPAP Okręg warszawski, III-IV 1969, poz. kat. 180
W początkowym okresie twórczości zasadniczą cechą jego prac było dążenie do monumentalności oraz tendencja do syntetyzowania formy. Ogromny wpływ na obranie tego kierunku poszukiwań artystycznych w twórczości Pękalskiego miało na pewno zetknięcie się z monumentalną, klasycyzującą sztuką Kowarskiego. W latach trzydziestych, odrzucając całkowicie deformację, artysta skłaniał się raczej ku sztuce realistycznej, o szlachetnej, harmonijnej i spokojnej kolorystyce.
PĘKALSKI Leonard
W latach 1913-1918 studiował w warszawskiej SSP u E. Trojanowskiego, z którym wspólnie pracował przy polichromii Zamku w Lublinie. Lata 1921-1922 spędził w Toruniu i współpracował tam z F. Szczęsnym Kowarskim w zakładzie graficznym "Sztuka". W latach 1924-1928 był jego asystentem w SSP w Warszawie, a w 1932r. został profesorem. Malował martwe natury, kompozycje figuralne, sceny batalistyczne, krajobrazy i portrety. Wykonał polichromię kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie (1925r.-1928r.), plafony na Wawelu oraz polichromię na Zamku w Żelazowej Woli. Oprócz malarstwa sztalugowego i rysunku zajmował się też malarstwem monumentalnym. Jego malarstwo kształtowało się od formalizmu do koloryzmu. Malował techniką olejną i akwarelą. Jego prace można oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zginął podczas okupacji, w czasie masowej egzekucji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl