JARMUSZEWSKI Leopold | ŁODZIE RYBACKIE, 1934

Leopold JARMUSZEWSKI (XIX/XX w.)

ŁODZIE RYBACKIE, 1934

Olej, płótno naklejone na tekturę; 34 x 50 cm
Sygnowany l. d.: L. Jarmuszewski | 1934

Leopold Jarmuszewski od 1915 roku kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1924 roku wystawił obrazy O wschodzie słońca i Morze w TZSP, którego był w latach 1925-1938 członkiem rzeczywistym.
Dwie samotne łodzie na plaży wznoszą swe maszty ku niebu, ich ciemne sylwetki wypełniają prawą część obrazu, odcinając się od niebieskiej tafli morza ciągnącego się po horyzont. Artysta w niezwykle subtelny sposób buduje koloryt obrazu zestawiając ze sobą pastelowe żółto-pomarańczowe barwy piasku z zielono-niebieskim kolorem morza, dzięki temu ciepłe barwy piachu i brązowych łodzi zostają zrównoważone przez utrwaloną w zimniejszej tonacji sferę morza i nieba. Całość wywołuje nostalgiczne skojarzenia, skłaniające do egzystencjalnych rozważań nad ludzkim losem.