olej/płótno dublowane, śr.: 43 cm sygnowany p.śr.: `Pilichowski`
Estymacja 8 000 - 12 000 zł
Leopold Pilichowski był polskim artystą pochodzenia żydowskiego, kształcił się między innymi w Monachium i Paryżu. Wraz z Maurycym Trębaczem i Jakubem Weinlesem zapoczątkował w malarstwie żydowskim w Polsce nurt twórczości, który określany jest jako malarstwo "tradycji żydowskiej". Twórczość Pilichowskiego, chociaż wywodzi się z tradycji akademickiej, wyraźne są w niej wpływy francuskiego postimpresjonizmu. Był silnie zaangażowany w ruch syjonistyczny, wielokrotnie portretował działaczy ruchu, a także pisarzy i malarzy z nim związanych. Charakterystyczne dla jego twórczości są przede wszystkim studia portretowe kobiet i dzieci, a z okresu łódzkiego sceny z życia proletariatu i biedoty żydowskiej. Z niezwykle bogatego dorobku Pilichowskiego zachowało się w kraju bardzo niewiele prac, które stanowią dużą rzadkość na polskim rynku antykwarycznym.
PILICHOWSKI Leopold
W 1886r. uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona. Lata 1887-1888 spędził w Monachium, studiując w ASP u S. Holossy`ego i O. Seitza. Naukę kontynuował w Paryżu w Academie Julian. Mieszkał w Łodzi, Paryżu, a od 1914r. w Londynie. Wystawiał m.in. w Warszawie, Krakowie i na paryskim Salonie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl