Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Leszek | ABSTRAKCJA CERAMICZNA, lata 80. XX w.

Leszek NOWOSIELSKI (1918 Warszawa - 1999 Warszawa)

ABSTRAKCJA CERAMICZNA, lata 80. XX w.

ceramika oprawiona w drewnianą ramę
85 x 40 cm

Ceramika reprodukowana i wystawiana:
- Atelier Nowosielski. L’arte della ceramica di Hanna e Leszek Nowosielski. The art of ceramic by Hanna and Leszek Nowosielski, wyd. Alberto Agazzani i Elżbieta Modrzewska Manno, Silvana Editoriale 2011, il. barwna, s. 37 (fragment).
- Pracownia Hanny i Leszka Nowosielskich, Podkowa Leśna 15 maja 2013, na finisażu wystaw włoskich.

"Z masy szamotowej formowali prostokątne kafle, na których następnie lepili i modelowali płaskorzeźbione elementy. Po pierwszym wypale, po wydobyciu z pieca surowego jeszcze modelu rozpoczynali prace malarskie pokrywając szkliwami poszczególne fragmenty płaskorzeźby [...] glina przez swa podatność na modelowanie
i barwienie pozwoliła na syntezę wrażliwości kolorystycznej i dążności do stosowania plastycznych form rzeźbiarskich. [...]
Patrząc na ceramiczne prace Nowosielskich podziwiać możemy nie tylko narracyjną anegdotę kompozycji, ale i niezwykłe bogactwo kolorów i zróżnicowane struktury szkliw. Wiedza chemiczna pozwalała Leszkowi Nowosielskiemu na śmiałe eksperymenty uwieńczone sukcesami. Chyba nikt z polskich ceramików nie dysponował w tym czasie tak szeroką gama kolorowych glazur – od rozmaitych odcieni błękitów, lazurów, szmaragdów, po brązy, ugry, rzadkie żółcienie, fiolety, amaranty, czerwienie. Szkliwa te potrafili artyści łączyć tak, by kolory miękko przechodziły jedne w drugie. Dodatkowy efekt dekoracyjny nadawała im delikatna siateczka spękań (krakelura)."
[cytat za: B. Banaś, O twórczości Hanny i Leszka Nowosielskich, w: Nowosielscy, Warszawa 2010]

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Leszek

Ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, podczas II wojny światowej uczęszczał na prywatne lekcje malarstwa u Jana Rubczaka. W 1945 przeprowadził się do Gliwic, gdzie do 1949 prowadził wytwórnię chemiczną. W 1949 został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w tym samym roku w Biurze Wystaw Artystycznych miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa malarstwa Leszka Nowosielskiego. W 1956 swoje zainteresowanie skierował na ceramikę, zaczynał od dekoracji naszkliwnych umieszczanych na porcelanie. W późniejszym czasie wyspecjalizował się w kompozycjach figuratywnych tworzonych z płaskorzeźbionych kafli (paneli) ceramicznych. Tworzył abstrakcyjne dekoracje stosując również malarstwo na porcelanie, część jego twórczości odwoływała się do historii Polski m.in. Bitwa pod Grunwaldem, Zbrodnia katyńska, Powstanie warszawskie, męczeństwo w Auschwitz. Prace Leszka Nowosielskiego charakteryzowały się żywą kolorystyką, część z nich to trójwymiarowe figury wykonane ręcznie i niepowtarzalne w swojej formie. Twórczość artysty znajduje się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, we Wrocławiu i Gdańsku, w płockim Muzeum Ziemi Mazowieckiej i warszawskim Muzeum Archeologicznym.
Jedną z kompozycji ceramicznych Leszek Nowosielski poświęcił wybuchowi bomby jądrowej w Hiroszimie, praca ta znajduje się w Centrum Pamięci Hiroszimy w Tokio.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl