Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Leszek | WAZON, l. 70-te XX w.

Leszek NOWOSIELSKI (1918 Warszawa - 1999 Warszawa)

WAZON, l. 70-te XX w.

Porcelana, malatury naszkliwne, złocenie;
wys. 26 cm
Sygnowany: drukowany zielenią chromu: w trójkącie C z napisem CHODZIEŻ w wieńcu laurowym, pod spodem: MADE IN POLAND | G.; obok malowany srebrną farbą znak oraz podpis: L. NOWOSIELSKI
Stan zachowania: pęknięcie na brzuścu, przetarcie złocenia.

Malarz i ceramik. Z zawodu chemik, nie posiadał akademickiego wykształcenia w zakresie sztuk pięknych. Debiutował jako malarz w roku 1949 i w tym samym czasie został przyjęty do ZPAP. Początkowo malował obrazy w konwencji post-impresjonistycznej. Wraz z żoną, artystką malarką oraz ceramiczką, Hanną Modrzewską-Nowosielską (1917-2008) prowadził w Podkowie Leśnej pracownię Galeria Ogród. Ceramiką Nowosielscy zaczęli się zajmować pod koniec lat 60-tych. Od samego początku ich serwisy stołowe, patery czy puchary cieszyły się ogrom-nym powodzeniem; jeden z ich wyrobów została podarowany przez władze polskie Generałowi de Gaulle podczas jego pamiętnej wizyty w Warszawie. Leszek Nowosielski tworzył prace o tematyce historycznej, mitologicznej, szkli-wione obrazy alegoryczne, monumentalne kompozycje figuralne, abstrakcyjne fryzy, podejmował też często tematykę zniszczenia i śmierci (Hiroszima, Oświęcim -Nigdy więcej, Katyń). Jego żona natomiast tworzyła bardzo dekoracyjne cykle: Kostiumologia, Taniec, Secesja. Twórczość ceramiczna wpłynęła na malarstwo Nowosielskiego; pod koniec lat 60-tych zaczął tworzyć obrazy o bogatej fakturze, w których znaczącą rolę gra światło. Małżeństwo Nowosielskich prezentowało swoją twórczość na licznych wystawach w kraju i za granicą. Ich prace obecne są w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych; jedno z najważniejszych dzieł - Hiroszima -prezentowane jest w Centrum Pamięci Hiroszimy w Japonii.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Leszek

Ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, podczas II wojny światowej uczęszczał na prywatne lekcje malarstwa u Jana Rubczaka. W 1945 przeprowadził się do Gliwic, gdzie do 1949 prowadził wytwórnię chemiczną. W 1949 został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w tym samym roku w Biurze Wystaw Artystycznych miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa malarstwa Leszka Nowosielskiego. W 1956 swoje zainteresowanie skierował na ceramikę, zaczynał od dekoracji naszkliwnych umieszczanych na porcelanie. W późniejszym czasie wyspecjalizował się w kompozycjach figuratywnych tworzonych z płaskorzeźbionych kafli (paneli) ceramicznych. Tworzył abstrakcyjne dekoracje stosując również malarstwo na porcelanie, część jego twórczości odwoływała się do historii Polski m.in. Bitwa pod Grunwaldem, Zbrodnia katyńska, Powstanie warszawskie, męczeństwo w Auschwitz. Prace Leszka Nowosielskiego charakteryzowały się żywą kolorystyką, część z nich to trójwymiarowe figury wykonane ręcznie i niepowtarzalne w swojej formie. Twórczość artysty znajduje się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, we Wrocławiu i Gdańsku, w płockim Muzeum Ziemi Mazowieckiej i warszawskim Muzeum Archeologicznym.
Jedną z kompozycji ceramicznych Leszek Nowosielski poświęcił wybuchowi bomby jądrowej w Hiroszimie, praca ta znajduje się w Centrum Pamięci Hiroszimy w Tokio.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl