3 TURA 1940. LOTERIA NARODOWA. DLA POLSKI BOHATERSKIEJ, 1940
("3e TRANCHE 1940. LOTERIE NATIONALE. TRANCHE DE LA POLOGNE HEROQUE"), 1940 offset, 60,2 x 40,3 cm, sygnowany p.g. "L. Marcoussis 1939", tytuł w jęz. francuskim jw., u dołu "CRÉATION IMP. LAFAYETTE 24, RUE CHAUCHAT. PARIS"
Malarz i grafik; najwybitniejszy polski reprezentant awangardy paryskiej. W latach 1900-1902 studiował w ASP w Krakowie, a od 1903 r. w Académie Julian w Paryżu. Po studiach zamieszkał we Francji; w 1912 r. zmienił nazwisko na Marcoussis. Nadal interesował się sytuacją w Polsce oraz podkreślał swoje polskie pochodzenie. Związany był ze środowiskiem École de Paris. Tworzył w konwencji kubistycznej, a następnie surrealistycznej. W okresie 1931-37 uprawiał głównie grafikę. Dochód z loterii, dla której wykonał plakat, przeznaczono dla armii i organizacji polskich we Francji.
Polski malarz żydowskiego pochodzenia, przez większą część życia tworzył w Paryżu. Pochodził z zamożnej rodziny warszawskich, zasymilowanych Żydów powiązanych ze środowiskiem artystycznym. Po krótkim okresie studiów prawniczych, porzucił je na rzecz nauki malarstwa na ASP w Krakowie pod kierunkiem Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. W 1903 roku wyjechał do Paryża, gdzie szybko znalazł się wśród poszukujących awangardowych artystów, z którymi współtworzył zasady kubizmu. W latach 20. i 30., pozostając pod intelektualnym rygorem kubizmu eksperymentował podążając własną, dojrzałą drogą twórczą. Pod koniec lat 30. – prawdopodobnie pod wpływem przybierającego na znaczeniu ruchu surrealistycznego – w jego twórczości zaczęły pojawiać się elementy liryzmu i poetyckiej metafory. Poza malarstwem sztalugowym, Marcoussis uprawiał grafikę i ilustrację książkową, wykonując prace m.in. do dzieł Apollinaire’a i Tristana Tzary. Jest także autorem znanego portretu Gertrude Stein – pisarki i mecenaski artystów, niezwykle znaczącej postaci międzywojennego Paryża.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl