olej, piasek, płótno; 82 x 58,5 cm (w ekspertyzie jest podany inny wymiar: 79,2 x 55,6 cm); sygn. pośrodku u dołu: Marcoussis; na odwrocie na płótnie i krośnie malarskim liczne nalepki: - nalepka z napisem: ATELIER MARCOUSSIS, PARIS (obecnie ukryta pod wzmocnieniem krosna malarskiego); - nalepka z Galerie Percier w Paryżu, z nr 3683 i tytułem "Le violon"; - nalepka z napisem: Louis MARCOUSSIS / olio su Tela / cm. 79 x 59 / compositione., 1922-25 / stempel Bruno Herlitzka (BRUNO HERLITZKA / ROMA) z podpisem BHerlitzk / 13.02.1972; - nalepka z Galerie Joseph Biluet & Co w Paryżu, z nr. 8; obok nalepka informacyjna o obrazie z tejże galerii; - nalepka z odręcznym napisem: Mary Drzewiecka / from Aunt Lizzie Stephen / with all good Wishes. (?); - uszkodzona i nieczytelna nalepka (ukryta pod wzmocnieniem krosna malarskiego); - numery i napisy na krośnie malarskim: No 3751 (u góry), z lewej strony napis: L. Marcoussis; z prawej strony napis: "LE VIOLON" 22/zł, nr u dołu: No 42 (powtórzony na poprzeczce krosna: 42), nr na wzmocnieniu krosna: Nr. 17/28 (powtórzony na ramie);
Do obrazu dołączone: potwierdzenie autentyczności wystawione przez żonę artysty Alicję Halicką (Alice Marcoussis) z 1971 roku; opinia Barbary Brus Malinowskiej z 2016 roku.
"W latach dwudziestych i trzydziestych, pozostająca ciągle w rygorach intelektualnego kubizmu twórczość Marcoussisa zyskała własny, indywidualny wyraz. Jego perfekcyjnie skomponowane i wykonane obrazy zyskały elementy pewnej poetyckiej nastrojowości [...], odczuwalny był w nich nastrój melancholii, "wiecznego trwania", czasem wręcz liryki. Można je zapewne określić mianem kubistycznego surrealizmu. [...] Wczesne lata dwudzieste to okres bardzo intensywnej pracy twórczej Marcoussisa. [...] Z tego okresu pochodzi seria obrazów z instrumentami muzycznymi (jak skrzypce, gitara, wiolonczela czy mandolina), o zbliżonej kompozycji i podobnym formacie wydłużonego, stojącego prostokąta. [...] Poza ujętym "na stojąco" wzdłuż pionowej osi kompozycji instrumentem muzycznym, obecne są tam różne rekwizyty jak szklanki, owoce, nóż, łyżka czy karnawałowa maska. Obecność tych przedmiotów nie tyle określa kierunek interpretacji dzieła, co ze względu na ich kształty służy artyście do czysto plastycznych działań. Umieszczając je w polu kompozycyjnym obrazu, artysta zderza płaskie powierzchnie z formami obłymi, organicznymi, stosując jednocześnie zróżnicowanie fakturalne i kolo rystyczne. Obraz "Le violin" - przedmiot niniejszej opinii należy do wymienionej wyżej serii." (z opinii p. Barbary Brus-Malinowskiej z dn. 28 kwietnia, 2016 r.)
Polski malarz żydowskiego pochodzenia, przez większą część życia tworzył w Paryżu. Pochodził z zamożnej rodziny warszawskich, zasymilowanych Żydów powiązanych ze środowiskiem artystycznym. Po krótkim okresie studiów prawniczych, porzucił je na rzecz nauki malarstwa na ASP w Krakowie pod kierunkiem Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. W 1903 roku wyjechał do Paryża, gdzie szybko znalazł się wśród poszukujących awangardowych artystów, z którymi współtworzył zasady kubizmu. W latach 20. i 30., pozostając pod intelektualnym rygorem kubizmu eksperymentował podążając własną, dojrzałą drogą twórczą. Pod koniec lat 30. – prawdopodobnie pod wpływem przybierającego na znaczeniu ruchu surrealistycznego – w jego twórczości zaczęły pojawiać się elementy liryzmu i poetyckiej metafory. Poza malarstwem sztalugowym, Marcoussis uprawiał grafikę i ilustrację książkową, wykonując prace m.in. do dzieł Apollinaire’a i Tristana Tzary. Jest także autorem znanego portretu Gertrude Stein – pisarki i mecenaski artystów, niezwykle znaczącej postaci międzywojennego Paryża.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl