16 grafik, sucha igła, 1940-1941, nr G195-G210 w katalogu Lafranchisa M. wykonał płyty w Cusset (Francja) w strefie nieokupowanej przez Niemców.
Krytycy podkreślają związki prac z tego ostatniego okresu twórczości z Pittura Metafisica oraz z surrealizmem. Są to jedne z ostatnich prac M. Po wykończeniu płyt zdołał zrobić tylko kilka rysunków. Na grafikach przedstawił wielu swoich przyjaciół zainteresowanych astrologia i magia, którzy schronili się w strefie Vichy. 14 grafika z serii - Le Numeraliste - jest jednym z ostatnich autoportretów Marcussisa. Ostatnia plansza z serii przedstawia 7pik, damę pik oraz waleta kier - znaki śmierci. Grafiki zostały wydrukowane w 1946 i wystawione w Galerie La Hune w Paryżu. Przed utwardzeniem płyt odbito 6 egzemplarzy. Nakład właściwy to 62 egz. plus VIII (każdy z tych 8 zestawów zawiera dwie przekreślone płyty) Lit. Jean Lafranchis, Marcoussis, Les Editions du Temps, Paris 1961, liczne reprodukcje.
Polski malarz żydowskiego pochodzenia, przez większą część życia tworzył w Paryżu. Pochodził z zamożnej rodziny warszawskich, zasymilowanych Żydów powiązanych ze środowiskiem artystycznym. Po krótkim okresie studiów prawniczych, porzucił je na rzecz nauki malarstwa na ASP w Krakowie pod kierunkiem Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. W 1903 roku wyjechał do Paryża, gdzie szybko znalazł się wśród poszukujących awangardowych artystów, z którymi współtworzył zasady kubizmu. W latach 20. i 30., pozostając pod intelektualnym rygorem kubizmu eksperymentował podążając własną, dojrzałą drogą twórczą. Pod koniec lat 30. – prawdopodobnie pod wpływem przybierającego na znaczeniu ruchu surrealistycznego – w jego twórczości zaczęły pojawiać się elementy liryzmu i poetyckiej metafory. Poza malarstwem sztalugowym, Marcoussis uprawiał grafikę i ilustrację książkową, wykonując prace m.in. do dzieł Apollinaire’a i Tristana Tzary. Jest także autorem znanego portretu Gertrude Stein – pisarki i mecenaski artystów, niezwykle znaczącej postaci międzywojennego Paryża.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl