olej, pasek, płótno; 41,5 x 25 cm; sygn.. p. d.: marcoussis 20 Autentyczność obrazu potwierdzona przez Barbarę Brus-Malinowską
"‘Martwa natura z butelką’ - przedmiot niniejszej opinii pochodzi z 1920 roku. Wówczas to po długiej wojennej przerwie, Marcoussis powrócił do artystycznej działalności, kontynuując swoje przedwojenne doświadczenia malarskie. Malował obrazy na szkle, w których jak we wcześniejszych kolażach komponował zestawy różnych płaszczyzn i faktur, posługując się farbami olejnymi. Wtedy też powstała seria obrazów, których głównym motywem była butelka. Eksperymentował z różnymi technikami malarskimi w celu stworzenia na płaszczyźnie obrazu różnorodnych, często kontrastujących ze sobą faktur, przypominających relief. Do gry malarskiej włączał nie tylko bogate struktury barwne, ale też ich "rzeźbiarskość". Omawiana tu praca posiada wymienione wyżej cechy obrazów, pochodzących z 1920 roku: bogatą, różnorodną, reliefową fakturę, motywy wykorzystywane przez artystę - malowane olejno "kolaże" (butelka, karty do gry, fragment gazety "Jour...", kawałki tapet czy tkanin)." (z ekspertyzy p. Barbary Brus-Malinowskiej z 24 lutego 2016 r.)
Polski malarz żydowskiego pochodzenia, przez większą część życia tworzył w Paryżu. Pochodził z zamożnej rodziny warszawskich, zasymilowanych Żydów powiązanych ze środowiskiem artystycznym. Po krótkim okresie studiów prawniczych, porzucił je na rzecz nauki malarstwa na ASP w Krakowie pod kierunkiem Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera. W 1903 roku wyjechał do Paryża, gdzie szybko znalazł się wśród poszukujących awangardowych artystów, z którymi współtworzył zasady kubizmu. W latach 20. i 30., pozostając pod intelektualnym rygorem kubizmu eksperymentował podążając własną, dojrzałą drogą twórczą. Pod koniec lat 30. – prawdopodobnie pod wpływem przybierającego na znaczeniu ruchu surrealistycznego – w jego twórczości zaczęły pojawiać się elementy liryzmu i poetyckiej metafory. Poza malarstwem sztalugowym, Marcoussis uprawiał grafikę i ilustrację książkową, wykonując prace m.in. do dzieł Apollinaire’a i Tristana Tzary. Jest także autorem znanego portretu Gertrude Stein – pisarki i mecenaski artystów, niezwykle znaczącej postaci międzywojennego Paryża.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl