Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KURELLA Ludwik | W małym miasteczku, około 1880 r.

Ludwik KURELLA (1834 - 1902)

W małym miasteczku, około 1880 r.

olej/płótno, 65,5 x 113 cm
sygnowany l. d.: 'Lud: Kurella | Monachium'
na odwrociu płótna pieczątka ze składu przyborów malarskich w Monachium, na odwrociu ramy nalepka z liczbą '217' oraz nalepka firmy transportowej Bruno Altrichtera, Berlin-Steglitz

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Desa Unicum, luty 2009
- kolekcja prywatna, Polska

LITERATURA:
- Halina Stępień, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1856-1914, Warszawa 2003, s. 13 (il.)


Od 1861 roku Ludwik Kurella przebywał w Monachium, gdzie zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych. Mimo że Monachium było w XIX wieku obowiązkowym przystankiem na drodze edukacji czy kariery artystycznej, a polska kolonia artystyczna tam istniejąca było dość liczna, to malarz zajmuje w niej miejsce szczególne. Kurella bowiem aż do 1897 roku przebywał w Niemczech na stałe, co wcale nie było częstym wyborem pośród adeptów sztuki. Wcześnie osiągnął uznanie, bo już w 1863 roku został wyróżniony nadzwyczajnym członkostwem w monachijskim Kunstvereinie i pozostawał nim do 1867. Wtedy podjął studia w Akademii u Wilhelma Kaulbacha, Arthura Ramberga i Johanna Schraudolpha, a w kolejnych latach intensywnie rozwijał karierę. Dzieła Kurelli cieszyły się dużą popularnością, szczególnie wśród kolekcjonerów niemieckich, brytyjskich i amerykańskich. Jego malarstwo po dziś jest dużą rzadkość w polskich kolekcjach muzealnych i na rynku aukcyjnym. Na tym fakcie waży w dużej mierze utrata spuścizny po artyście, która została zniszczona w powstaniu warszawskim. "W małym miasteczku" stanowi wybitny przykład twórczości tego artysty, jak i malarstwa Monachijczyków. W prezentowanym obrazie malarz nie posługuje się anegdotą czy rozbudowaną narracją, lecz drobiazgowością i naturalizmem obserwacji prowincjonalnego życia, co czyni zeń znakomity przykład realizmu w malarstwie polskim.

Ludwik Kurella był jednym z wybitniejszych przedstawicieli polskiej koloni artystycznej w Monachium, znanym i cenionym autorem obrazów, chętnie i niejednokrotnie za wysokie ceny, kupowanych przez niemieckich i amerykańskich "Kunsthandlerów". Studia artystyczne rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie był ulubionym uczniem R. Hadziewicza. W r. 1857 wyjechał do Drezna i w tamtejszej Akademii kształcił się pod kierunkiem J. Schnorra von Carosfeld. Podróżował po Europie, a później przeniósł się do Monachium, gdzie w Akademii był uczniem W. Kaulbacha, J. Schraudolpha i A. Ramberga. W Monachium pozostał na stałe, należał do Kunstverein, miał własną pracownię, przyjaźnił się z J. Brandtem, Maksymilianem i Aleksandrem Gierymskimi, J. Chełmońskim, W. Czachórskim. Brał udział w wystawach; swoje obrazy nadsyłał także na wystawy krajowe do Warszawy, Krakowa i Lwowa. Około r. 1900 powrócił na stałe do Warszawy.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl