masa plastyczna, olej, złoto i srebro płatkowe na desce, 36,4 x 17,8 cm, sygnowany p.d. "Pindel"
Krakowski malarz - abstrakcjonista. Studiował m.in. na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP (1945-50) u F. Pautscha. Prace prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (1962, 1968), Wystawie Malarstwa w warszawskim Muzeum Narodowym (1961). Wystawy indywidualne miał w Krakowie, Chicago, Londynie, Bazylei i Korbach (RFN). Jego obrazy znajdują się w zbiorach w Polsce, m.in. w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej i Muzeum Uczelnianym krakowskiej ASP oraz za granicą, m.in. w Anglii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, USA. W kompozycji tej, na pierwszy rzut oka abstrakcyjnej, dostrzegamy zarysy postaci ludzkiej a także elementy mogące kojarzyć się na przykład z liśćmi lub skrzydłami. Bogata faktura powstała dzięki odpowiednio uformowanej na desce masie plastycznej. Na tym "wyrzeźbionym" podłożu artysta kładł dekorację malarską, a dodatkowo złoto i srebro płatkowe. Praca łączy więc w sobie elementy malarskie oraz rzeźbiarskie - jest barwnym reliefem, a efekty fakturowe są nieprzypadkowe i odgrywają istotną rolę.
Studiował w ASP w Krakowie kończąc ją dyplomem na Wydziale Malarstwa i Wydziale Pedagogicznym. Otrzymał dyplom Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia. W latach 1996-98 pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Swój wolny czas poświęcał miłośnikom sztuki, ludziom różnych zawodów, studentom, nauczycielom, architektom – przez ponad pól wieku był dla nich nie tylko mistrzem, ale i przyjacielem. Opiekował się grupą twórczą o nazwie Amarant. Przez wiele lat próbowano zaszufladkować malarza do którejś z modnych właśnie orientacji plastycznych, widząc w nim – kolejno, postkubistę, twórcę w typie lirycznej abstrakcji informel, a nawet taszystę o polskim, więc postimpresjonistycznym rodowodzie. Artysta miał jednak odrębną koncepcję sztuki, biologicznie rozwijającej się jak natura. Swoim obrazom nadawał metaforyczne, poetyckie tytuły.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl