de LAVEAUX Ludwik | DZIEWCZYNA Z BRONOWIC, około 1889

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

DZIEWCZYNA Z BRONOWIC, około 1889

olej na płótnie, 66 x 40 cm,
u dołu, po prawej (na sukni)ślady sygnatury "De Lav?"; Na krośnie napis ołówkiem: "Ludwik De Laveaux/Bronowice".

Na odwrocie akademickie studium aktu męskiego
Z krakowskiej kolekcji Józefa Wolfingera.

Potwierdzenie autentyczności - opinia dr Aleksandry Melbechowskiej-Luty.

"Dziewczyna z Bronowic" jest wysokiej klasy, nieznanym dotąd i nigdy nie publikowanym obrazem De Laveaux - jednego z najbardziej utalentowanych i frapujących malarzy polskich okresu modernizmu.

Żył niespełna 26 lat. Przedwcześnie zamknięta jego twórczość kształtowała się i rozwijała w Krakowie, Bronowicach, Monachium, Bretanii i Paryżu.

"W końcu lat 80-tych Tetmajer, Wodzinowski, Żelechowski, a także Stanisław Radziejowski i Ludwik De Laveaux gorliwie zajęli się malarstwem rodzajowym. Interesowały ich motywy swojskie - wieś podkrakowska (głównie Bronowice) i podhalańska, typy wieśniaków, strój, obyczaj, wierzenia, zabobony i obrzęd ludowy, a także uroki rodzimego pejzażu (?). W 1888 roku malarze ci (?) wystąpili w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych z ludowo-rodzajowymi obrazami i w ten sposób zainaugurowali nowy kurs malarstwa polskiego (?). Rodzajowe, krakowsko-bronowickie obrazy De Laveaux, malowane w kompanii kolegów "ludomanów", powstały w roku 1889, w czasie ostatniego roku studiów na oddziale kompozycyjnym (?). Artysta - podobnie jak wielu innych - przyjeżdżał do Bronowic, a latem 1889 roku zapewne tam mieszkał i malował okoliczne pejzaże i ludzi, a szczególnie młode wiejskie dziewczyny. Bronowice stały się dla tych malarzy modelową wioską, która weszła do literatury i sztuki. To tu właśnie realizowali swoisty sojusz miasta ze wsią i umacniali przymierze inteligencko-chłopskie.To tam, w rodzinie Mikołajczyków, Włodzimierz Tetmajer znalazł swą żonę Annę, Lucjan Rydel poślubił Jadwigę, a Ludwik De Laveaux po kilku latach wypatrzył narzeczoną Marysię" (Aleksandra Melbechowska-Luty).

de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:

Licytacja z Artinfo.pl: