Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
de LAVEAUX Ludwik | DZIEWCZYNA Z BRONOWIC, około 1889

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

DZIEWCZYNA Z BRONOWIC, około 1889

olej na płótnie, 66 x 40 cm,
u dołu, po prawej (na sukni)ślady sygnatury "De Lav?"; Na krośnie napis ołówkiem: "Ludwik De Laveaux/Bronowice".

Na odwrocie akademickie studium aktu męskiego
Z krakowskiej kolekcji Józefa Wolfingera.

Potwierdzenie autentyczności - opinia dr Aleksandry Melbechowskiej-Luty.

"Dziewczyna z Bronowic" jest wysokiej klasy, nieznanym dotąd i nigdy nie publikowanym obrazem De Laveaux - jednego z najbardziej utalentowanych i frapujących malarzy polskich okresu modernizmu.

Żył niespełna 26 lat. Przedwcześnie zamknięta jego twórczość kształtowała się i rozwijała w Krakowie, Bronowicach, Monachium, Bretanii i Paryżu.

"W końcu lat 80-tych Tetmajer, Wodzinowski, Żelechowski, a także Stanisław Radziejowski i Ludwik De Laveaux gorliwie zajęli się malarstwem rodzajowym. Interesowały ich motywy swojskie - wieś podkrakowska (głównie Bronowice) i podhalańska, typy wieśniaków, strój, obyczaj, wierzenia, zabobony i obrzęd ludowy, a także uroki rodzimego pejzażu (?). W 1888 roku malarze ci (?) wystąpili w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych z ludowo-rodzajowymi obrazami i w ten sposób zainaugurowali nowy kurs malarstwa polskiego (?). Rodzajowe, krakowsko-bronowickie obrazy De Laveaux, malowane w kompanii kolegów "ludomanów", powstały w roku 1889, w czasie ostatniego roku studiów na oddziale kompozycyjnym (?). Artysta - podobnie jak wielu innych - przyjeżdżał do Bronowic, a latem 1889 roku zapewne tam mieszkał i malował okoliczne pejzaże i ludzi, a szczególnie młode wiejskie dziewczyny. Bronowice stały się dla tych malarzy modelową wioską, która weszła do literatury i sztuki. To tu właśnie realizowali swoisty sojusz miasta ze wsią i umacniali przymierze inteligencko-chłopskie.To tam, w rodzinie Mikołajczyków, Włodzimierz Tetmajer znalazł swą żonę Annę, Lucjan Rydel poślubił Jadwigę, a Ludwik De Laveaux po kilku latach wypatrzył narzeczoną Marysię" (Aleksandra Melbechowska-Luty).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl