de LAVEAUX Ludwik | LATARNIA, ok. 1892-93

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

LATARNIA, ok. 1892-93

STUDIUM DO OBRAZU "OPERA PARYSKA W NOCY"
Olej, płótno naklejone na tekturę; 22,4 x 18,7 cm
Obraz posiada ekspertyzę.

Ludwik de Laveaux - malarz; w latach 1884-90 studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w międzyczasie uczył się także w Akademii monachijskiej (1887-89). W okresie swojej nauki w Krakowie często wyjeżdżał na studia plenerowe do Bronowic, zatrzymując się wówczas u zaprzyjaźnionego z nim Włodzimierza Tetmajera oraz do Zakopanego i w Tatry. W roku 1890 udał się na dalsze studia do Paryża i zamieszkał tam na stałe. Stamtąd w roku 1891 podróżował do Bretanii, a także kilkakrotnie odwiedzał kraj. Chory na płuca zmarł przedwcześnie. Przypomniał malarza Stanisław Wyspiański wprowadzając go do Wesela jako postać Widma - zmarłego narzeczonego Marysi. Malował przede wszystkim w technice olejnej, rzadziej gwaszem lub kredką, widoki wsi, pejzaże miejskie, morskie, studia wieśniaczek oraz portrety.
Przygotowując się do namalowania Opery paryskiej w nocy, obrazu znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, de Laveaux tworzył zapewne szkice przygotowawcze, pracując nad odtworzeniem wilgotnej nawierzchni placu błyszczącej w świetle nocnej latarni. Odmiennie, niż w skończonym obrazie malarz nie wprowadził tu sylwetek ludzi. Jego uwaga skoncentrowała się na uchwyceniu relacji przestrzennych w nocnym oświetleniu oraz na poszukiwaniu niuansów barwnych odpowiednich do oddania efektów świateł przenikających ciemność - zróżnicowanych pod względem temperatury barwy, wyzłacających bruk i mury, siejących wokół drobne, wielobarwne bliki. Studium utrzymane jest w charakterystycznej tonacji nocy: zgaszone ciemne fiolety, brązy, ugry i żółcienie, chłodne błękity oraz akcenty bieli, różu, lila. Przykuwa uwagę bardzo szczególnym nastrojem, znamiennym także dla innych studiów artysty z tego zakresu.
Znany jest rysunek kredką ze zbiorów prywatnych, przedstawiający fragment placu Opery z latarnią, bardzo podobny do prezentowanej obecnie, a nieznanej uprzednio, kompozycji (por.: A. Melbechowska-Luty, Widmo. Życie i twórczość Ludwika de Laveaux (1868-1894), Wrocław 1988, s. 71, poz. 149. il. 53; A. Melbechowska-Luty, Nokturny. Widoki nocy w malarstwie polskim, Warszawa 1999, il. s. 120; "Mus mnie woła�" Ludwik de Laveaux (1868-1894), (Z. Gołubiew, A. Zeńczak, A. Melbechowska-Luty), Katalog wystawy monograficznej Muzeum Narodowego w Krakowie, Kraków XII. 2005-II. 2006, s. 93, poz. kat. 76, il. 76). Przede wszystkim należy jednak nadmienić, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się jeszcze jedno studium olejne do tego samego obrazu (Paryż w nocy - fragment latarni na placu; olej, karton; 16 x 23,5 cm) - o nieco innym zasięgu, bardziej horyzontalnym.
Autorstwo Ludwika de Laveaux w odniesieniu do niniejszej pracy nie budzi wątpliwości. Oprócz samego motywu charakterystyczny dla tego malarza jest sposób prowadzenia pędzla, paleta, a nawet format pracy zbliżony do formatu wspomnianego wyżej studium ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ujawnienie tego studium poszerza krąg prac Ludwika de Laveaux poświęconych nocnym widokom Paryża, nad którymi - pomimo trawiącej go choroby - z wielką pasją pracował w latach 1892-1894. W pracach tych, przerwanych śmiercią artysty, jego talent osiągnął najwyższy poziom.

de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!