de LAVEAUX Ludwik | Odpoczynek wieśniaczek, 1890-1893

Ludwik de LAVEAUX (Jaronowice k. Jędrzejowa 1868 - Paryż 1894)

Odpoczynek wieśniaczek, 1890-1893

olej, płótno, 37,5 x 61,5 cm;
sygn. l. d.: L. De Laveaux
Na odwrocie nalepka z odręczną adnotacją dotyczącą obrazu i artysty;

Praca prezentowana na wystawie monograficznej artysty: "Mus mnie woła..." Ludwik De Laveaux, Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich, grudzień 2005 - luty 2006, poz. kat. 31, (reprodukcja s. 45); oraz powtórzenie wystawy Muzeum Śląskie w Katowicach, marzec-lipiec 2006

Ludwik De Laveaux - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki Młodej Polski, którego przedwczesna śmierć położyła kres niezwykle szybko rozwijającym się zdolnościom i rzadkiemu talentowi. Twórczość De Laveaux była zróżnicowana zarówno pod względem tematycznym jak i stylistycznym. Malował słoneczne, letnie pejzaże ze stron rodzinnych ze scenami rodzajowymi oraz typy postaci, a po wyjeździe do Paryża pod koniec 1889 roku, tworzył między innymi niezwykle nastrojowe nokturny miejskie. Był jednym z tych młodych artystów, którego twórczość miała wielkie znaczenie dla rozwoju awangardowej sztuki polskiej.
Postać Ludwika De Laveaux i jego związek z narzeczoną Marysią Mikołajczykówną zostały uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Malarz pojawia się tam jako Widmo - duch zmarłego artysty.

de LAVEAUX Ludwik

Ludwik de Laveaux studiował pod kierunkiem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1884- 1890). Studia kontynuował w Akademii monachijskiej u Oskara Seitza (1887- 89). Po powrocie do Krakowa, wraz z przyjaciółmi - W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim - jeździł na studia plenerowe do podkrakowskich Bronowic, Zakopanego i w Tatry. Z końcem 1889 roku wyjechał na stałe do Paryża, skąd kilkakrotnie przyjeżdzał do kraju. W 1891 roku podróżował po Bretanii. Pracował dużo i w gorączkowym pośpiechu. Próbował wciąż nowych środków wyrazu - od realizmu, poprzez impresjonizm, do silnej ekspresji i symbolizmu. Malował pogodne sceny rodzajowe, pejzaże z Bronowic, Tatr, Bretanii, nokturny i widoki z Paryża, portrety i kompozycje symboliczne. Trudne warunki materialne w jakich żył w Paryżu, spowodowały gwałtowny rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć malarza. W świadomości współczesnych, jego krótkie, intensywne życie potwierdzało obiegową legendę o trudnej drodze artysty, który w pogoni za ideałem - Sztuką, borykał się z nędzą i chorobą, by wreszcie znaleźć śmierć z dala od swoich. Legendą tę umocnił Stanisław Wyspiański, wprowadzając Ludwika de Laveaux do swego dramatu "Wesele" pod postacią Widma, zmarłego narzeczonego Marysi (akt II, scena 5).

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail: