Olej, płótno; 20 x 30,5 cm Sygnowany p.d.: Ludwik Stasiak | Lipowiec Stan zachowania: po konserwacji.
Malarz, ilustrator, dramaturg, powieściopisarz, dziennikarz, historyk sztuki, wydawca. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki (jego prace już w trakcie studiów były wyróżniane i nagradzane), następnie w akademii wiedeńskiej u A. Eisenmengera i monachijskiej u A. Liezen- Mayera. Artysta związany był z Bochnią, gdzie osiedlił się około roku 1885. Od 1884 roku regularnie prezentował swoje prace w warszawskiej Zachęcie oraz w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Lipowiec - zamek położony w Małopolsce, na wzgórzu należącym do Grzbietu Tenczyńskiego (powiat chrzanowski). Od XIII wieku do 1789 roku zamek był własnością biskupów krakowskich. Pod koniec XIII wieku biskup Jan Prandota odkupiwszy zamek od sióstr benedyktynek rozbudował go. Naczelną funkcją warowni była ochrona przebiegającego nieopodal szlaku z Krakowa na Śląsk. Na przełomie wieków XIII i XIV biskup krakowski Jan Muskata, obrał zamek jako punkt oporu wobec Władysława Łokietka. Za panowania Kazimierza Wielkiego zamek był twierdzą graniczną. W późniejszych wiekach Lipowiec był rozbudowywany i odgrywał ważną rolę obronną, m.in. podczas wojen z husytami. W XV wieku pełnił dodatkowo funkcję więzienia dla duchownych. W XVII w wyniku zniszczeń po potopie szwedzkim zamek zaczął podupadać, niemniej jeszcze w 1683 roku gościł w jego murach Jan III Sobieski podczas wyprawy pod Wiedeń. Pożar, jaki strawił wnętrza oraz dach budowli w 1800 roku ostatecznie doprowadził do jego zniszczenia. Dziś budowla istnieje jako zabezpieczona ruina. Walory gotyckiej budowli oraz jego historyczne znaczenie docenił znakomity historyk sztuki Władysław Łuszczkiewicz, autor jej monografii.
STASIAK Ludwik
Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1879-1886 malarstwo u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę uzupełniał w Wiedniu i Akademii w Monachium u Aleksandra Liezen-Mayera. W 1902 wrócił do kraju. Wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Tematem jego prac były sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i kwiaty.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.p
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl