olej, płótno 102 x 68 cm sygn. p.d.: Lucas Mrzygłód | 49
Wincenty Łukasz Mrzygłód (Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod; (Wielka Paczyna [Gross Patschin], pow. gliwicki 1884 - Nysa 1952), malarz i konserwator. Malarstwa uczył się we Wrocławiu - początkowo w pracowni Juliana Wałdowskiego, a później u Eduarda Kaempffera w Kunst und Kunstgewerbeschule. W 1907 wstąpił do zakonu franciszkanów, przybierając zakonne imię Łukasz, którego później stale używał. W czasie I wojny światowej służył w wojsku. W 1919 otrzymał dyspensę od ślubów zakonnych, nie wrócił już do zakonu i założył rodzinę. Od 1932 mieszkał w Nysie, kierując Prowincjonalnymi Warsztatami Restauratorskim (do 1945 odrestaurowano tu ponad 400 zabytków). Po wojnie uniknął wysiedlenia i pozostał w Nysie. Nadal pracował jako konserwator, uczył także rysunku w Seminarium Księży Werbistów. Był członkiem katowickiego oddziału ZPAP. Malował głównie obrazy religijne, portrety i pejzaże. Zajmował się malarstwem ściennym, wykonując m.in. polichromię w kościele w Wielowsi k. Gliwic (1950). Miał duże zasługi jako konserwator - w 1931 odsłonił dawną polichromię w kościele w Kałkowie k. Nysy, a w 1935 we współpracy z F. Adamczykiem odnowił gotycki tryptyk w ewangelickim kościele w Kostowie k. Kluczborka (obecnie w Katedrze Opolskiej). Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu czy Muzeum w Nysie.
MRZYGŁÓD Łukasz
Malarz, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Malarstwa uczył się we Wrocławiu u Juliana Waldowskiego i Eduarda Kaempffera. W 1912 wstąpił do zakonu franciszkanów, brał udział w I wojnie, po zakończeniu której do zakonu już nie wrócił. Pracował m.in. jako kierownik Prowincjonalnych Warsztatów Restauratorskich w Nysie. W jego malarstwie wiele jest tematyki religijnej, którą często umieszczał w realiach śląskiego krajobrazu. W 1950 wykonywał polichromię w kościele w Wielowsi koło Gliwic. Po II wojnie był członkiem ZPAP W Katowicach.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 5 oraz 19 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej. Do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 23 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl