Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KASPERSKI Maciej |

Maciej KASPERSKI (1969 - 2020)

"SVC 02", 2005 r.

glina szamotowa, 96 x 34 x 26 cm

LITERATURA:
- Maciej Kasperski, Fetysz fitnessu, Wrocław 2017, s. 81 (il.)
- Maciej Kasperski, Patrzeć czy używać?, Żary 2010, s. 30-33

W ceramicznej twórczości Kasperskiego można zaobserwować charakterystyczne dla tej dyscypliny zagadnienia i problemy warsztatowe. Autor zainteresowany jest wykorzystaniem różnorodnych technik i faktur wynikających ze stosowania polew oraz szkliwienia. Ponadto niejednokrotnie wykonuje swoje prace w seriach, w obrębie których stosuje różnorodną kolorystykę i wykończenie, co pozwala na urozmaicenie artystycznych efektów i wprowadzenie czynnika różnicującego do zespołu analogicznych przedmiotów. Kasperski tworzy zarówno ceramiczne rzeźby, jak i przedmioty użytkowe. Bardzo ważnym dla artysty zagadnieniem jest status obiektów w życiu społecznym, pełnione przez nie funkcje oraz relacje nawiązujące się między nimi i ich użytkownikami. Interesuje go zjawisko fetyszyzacji, które powstaje w kontakcie człowieka z materią. Wynika to również z samej praktyki twórczej, która opiera się na ręcznym formowaniu materii. Dlatego też artysta - postulujący bliski kontakt ze sztuką - miał okazję tworzyć różnorodne przedmioty użytkowe, które obliczone były właśnie na dotyk. W pracach, które nie są obiektami użytkowymi, artysta stara się rekompensować wrażenia dotykowe wizualnie. Stosuje wówczas bogate efekty fakturowe, zachęcające do dotyku i zbliżenia z obiektem. Prezentowana w katalogu rzeźba należy do serii Simplex Vertical Coil, która wykonana została przez łączenie lepionych wałeczków. Powielenie obiektów w serii sprawia, że posiadają one status zarówno przedmiotów rzemieślniczych, jak i powodują skojarzenie z masową produkcją. Bogata faktura powoduje powstanie haptycznych wrażeń. Tytuł serii sam artysta opisuje następująco: „Tytuły SVC/SHC są nawiązaniem do zindustrializowanego i zinformatyzowanego świata, zdominowanego przez symbole, numery, parametry, w którym nawet praca ręczna poddaje się takim kategoryzacjom. (...) Atrakcyjność produktu wzrasta proporcjonalnie wraz ze zwiększającą się ilością tych oznakowań” (cyt. za: Maciej Kasperski. Patrzeć czy Używać?, Żary 2010, s. 32).

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KASPERSKI Maciej

Maciej Kasperski ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1999 artysta prowadzi zajęcia w Pracowni Podstaw Projektowania Ceramiki na macierzystej uczelni. Na jego twórczość składają się przede wszystkim cykle prac, w ramach których rzeźbiarz prowadził eksperymenty i rozważania nad konkretnymi zagadnieniami - m.in. związanymi z przedmiotem oraz użytkowością.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl