MACIEJKO Maja | Beauty hurts 3

Maja MACIEJKO (ur. 1991)

Beauty hurts 3

obraz 3d (akryl na płótnie, plastikowa maska), 70 x 100 cm,
sygn. na odwrocie

Studentka 4 roku ASP w Katowicach na kierunku grafiki, laureatka stypendium rektora dla najlepszych studentów (drugi rok z rzędu), zajmuje się grafiką, zwłaszcza cyfrową, malarstwem, fotografią oraz intermediami, od mappingu, animacji po gry komputerowe. Twórczość artystki oscyluje wokół tematu kobiety i kobiecości XXI w., nie tworzy ona jednak sztuki feministycznej, ale raczej sztukę kobiecą. Duża część jej prac pochodzi z cyklu Beauty Hurts, który porusza bardzo intymny temat, jakim jest ślepa pogoń za pięknem, której sama stała się ofiarą. Cykl ten jest postawieniem tezy, że dążenie do perfekcji jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, (która dotyka głównie płeć piękną), a jej efektem ubocznym jest powstawanie humanoidalnych tworów, nadmuchanych, odrealnionych, pozbawionych tożsamości. Mimo, że każdy z członków wzięty pod uwagę osobno wydaje się być doskonały, zastanawia fakt, iż gdy zostaje złożony w pozornie idealną całość, w efekcie tworzy coś groteskowego, wręcz monstrualnego. Kamień bądź skała, która w pracach artystki pojawia się notorycznie, czasem jako ciężar, który postać musi dźwigać na swoich barkach, czasem jako tkanka z której zbudowane jest kruche kobiece ciało, jest symbolem tego zniewolenia, maską, która pozbawia możliwości wyrażania mimiki, gorsetem który same na siebie nakładamy, który nie tylko ogranicza, ale staje się swoistym więzieniem, klatką, którą sami zbudowałyśmy, lecz nie jesteśmy w stanie z niej wyjść - staje się ona więc integralną częścią nas. Wybrane wystawy: "Last Shot", Galeria Malarstwa Polskiego po 1945 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach, 2013; "W Sieci", Galeria Negatyw w Katowicach, 2013; udział w pokonkursowej wystawie oraz honorowe wyróżnienie prac w obu kategoriach (obraz ruchomy i obraz statyczny) podczas Międzynarodowego Biennale Mediów Cyfrowych w Rybniku, 2013; "Beauty Hurts", Galeria Pojedyncza w CKK Centrum Kultury im.K Bochenek w Katowicach, 2014; wystawa indywidualna plakatu pt.: "Mała M i Duże Plakaty" w Pracowni Agnieszki Marcińczak w Bytomiu, 2015.

MACIEJKO Maja
Grafika Warsztatowa na ASP w Katowicach, tworzenie cykli fotografii, grafik (zwłaszcza sitodruków) oraz obrazów. Osiągnięcia: 2011 – wystawa zbiorowa „O Rety! Różne portrety”, Galeria w domu, Bytom; 2011 – wystawa zbiorowa w ramach Festiwalu sSAFka, Galeria Szyb Wilson, Katowice; 2012 - wystawa zbiorowa w ramach festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu, organizowanego przez Stalowe Anioły; 2012 - wystawa indywidualna w ramach Plener Festivalu 2012 w Tarnowskich Górach pt. "Symbioza"; 2012 - wystawa indywidualna pt. "Womanity" na uwieńczenie Turnieju Mieszkańców Katowic podczas rozdania nagród z udziałem Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, w Śląskim Klubie Golfowym w Siemianowicach Śląskich. 2012 - wystawa indywidualna pt. "Kobiecość" w ramach obchodów 20-lecia Szkoły jak Dom.