Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PIOTROWSKI Maksymilian Antonii | Portret ukochanego, 1857 r.

Maksymilian Antonii PIOTROWSKI (1813 - 1875)

Portret ukochanego, 1857 r.

olej, płótno dublowane, 81 × 68 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. śr.: M. A. Piotrowski 1857.

W twórczości malarskiej Maksymiliana Piotrowskiego dominują przedstawienia historyczne oraz rodzajowe. Niezależnie, przez cały czas artysta tworzył również liczne studia portretowe. Pierwsze znane portrety artysty pochodzą z 1834 roku (rysunek mężczyzny należący do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz portret brodatego mężczyzny w kapeluszu, należący do 1945 roku do Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy – Lit.: Słownik artystów polskich, red. Urszula Makowska, Warszawa 2003, t. 7, s. 225). W latach 30-stych XIX wieku Piotrowski uwieczniał wizerunki członków swojej rodziny, a obrazy te zapoczątkowały całą serię przedstawień najbliższych osób malarza, którą malarz tworzył do lat 70-tych. W całym ouvre artysty obok wizerunków konkretnych osób, jak na przykład w 1854 roku powstał naturalnej wielkości portret Fryderyka Wilhelma IV, czy w 1852 roku śpiewaczki Angeliny Rafter jako Haydei, pojawia się także cała plejada anonimowych postaci. Portrety autorstwa Piotrowskiego, utrzymane w duchu biedermeierowskim, to realistyczne reprezentacyjne przedstawienia odznaczające się niezwykle wysokim kunsztem warsztatowym artysty. Obrazy te charakteryzuje mistrzowskie opanowanie rysunku, do którego Piotrowski zawsze przywiązywał szczególną uwagę. Każdy jego obraz poprzedzały liczne studia szkicowe, w których często zgłębiał jeden aspekt kompozycji.
Prezentowany na aukcji obraz „Portret ukochanego” to idealny przykład wysokiej klasy malarstwa portretowego Maksymiliana Piotrowskiego. Obraz utrzymany w intymnej atmosferze ukazuje dwie młode kobiety, wpatrujące się w niewielkich rozmiarów obraz, zapewne ukazujący portret ukochanego jednej z nich. Zachwyca światło padające z lewej strony kompozycji, miękko modelujące sylwetkę nachylonej dziewczyny. Przepięknie zostały oddane szczegóły draperii sukni czy delikatnie zaznaczonej koronki na rękawie. Obraz różni się od pozostałych portretów namalowanych przez Piotrowskiego, przede wszystkim przez ustawienie modeli w bardziej swobodnej pozie. Obrazy tego urodzonego w Bydgoszczy artysty są wielką rzadkością na rynku sztuki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PIOTROWSKI Maksymilian Antonii
Od 1833r. uczył się w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wilhelma Hensla. Po studiach przebywał w Düsseldorfie. W latach 1842-43 odbył dłuższą podróż do Włoch, a wracając zatrzymał się w Monachium. Następne lata spędził w Berlinie. W roku 1849 otrzymał stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu, gdzie osiadł na stałe. W 1857 roku przyjechał do kraju, odwiedzając Warszawę, Częstochowę i Kraków. Malował sceny rodzajowe, historyczne, religijne oraz portrety. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, był m.in. współtwórcą polichromii auli Uniwersytetu i dekoracji poczekalni dworca w Królewcu. Choć wykształcił się i działał w kręgu sztuki niemieckiej, zawsze czuł się Polakiem. Od 1856 stale nadsyłał obrazy na wystawyw krakowskim TPSP, a w swoim malarstwie często podejmował tematy z historii Polski, co niejednokrotnie wytykali mu krytycy niemieccy.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - zostanie doliczona opłata wynikająca z tzw. droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl