BROŻEK Maksymilian | Anioł prowadzący kobietę dosiadającą konia, 1929

Maksymilian BROŻEK (1897-1977)

Anioł prowadzący kobietę dosiadającą konia, 1929

olej, tektura; 39 x 49 cm;
sygnowany pośrodku na dole: M. Brożek 1929

Maksymilian Brożek początkowo uczęszczał na naukę do Instytutu Robót Ręcznych w Warszawie, następnie podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni J. Malczewskiego i S. Dębickiego. Był studentem akademii w latach 1916-1923. Wystawiał swoje obrazy na wystawach w 1933 w Toruniu, w 1937 w Lublinie i w 1973 i 1977 w Krakowie. Uprawiał wszystkie typy malarstwa, od portretu, pejzażu, przez sceny rodzajowe aż do rysunku, ilustracji książkowych. Stworzył między innymi cykl ilustracji do utworów A. Mickiewicza. Nazywano go "ostatnim malarzem Młodej Polski". Zajmował się również grafiką. Obrazy Brożka znajdują się obecnie w zbiorach muzeów w Tarnowie, Częstochowie, Nowym Sączu i w Chorzowie.

BROŻEK Maksymilian
Naukę zaczął w Instytucie Robót Ręcznych w Warszawie. Studia kontynuował w latach 1916-1923 w ASP w Krakowie u J. Malczewskiego i S. Dębickiego. Swoje prace wystawiał m.in. w Toruniu, Lublinie i Krakowie. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe. Zajmował się też rysunkiem, grafiką i ilustracjami do książek. Jego obrazy można oglądać w zbiorach muzeów w nowym Sączu, Częstochowie i Tarnowie.