Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Nieznany malarz austriacki, XVIII w. | PARA PEJZAŻY

malarz austriacki, XVIII w. Nieznany

PARA PEJZAŻY

ITALIANIZUJACY KRAJOBRAZ Z RUINAMI I KOBIETĄ Z KOSZEM
Olej, płótno; 37,6 x 45,6 cm

KRAJOBRAZ PÓŁNOCNY Z MYŚLIWYMI I MIASTECZKIEM W TLE
Olej, płótno; 37,6 x 45,8 cm

Para pejzaży nawiązuje do gabinetowego malarstwa, które rozwój swój osiągnęło w XVII stuleciu, a w wieku XVIII było wciąż popularnym gatunkiem dekoracyjnym. Zestawienie obrazków w pary owe dekoracyjne walory dodatkowo intensyfikowało. Tu malarz zaproponował rodzaj zabawy - skontrastowanie italianizującego typu krajobrazu z ruinami i daleką panoramą na wzgórza w tle z pejzażem typowo północnym, w którym pośród drzew dominuje charakterystyczny motyw świerka, a w oddali widoczna jest panorama miasteczka z wieżą kościelną typową dla Europy Północnej lub Środkowej. Myśliwi polują na ukrywającą się w zaroślach zwierzynę. Motyw ten w zestawieniu z drugą kompozycją nabiera dodatkowej, nieco frywolnej wymowy: lufa strzelby wymierzona jest prosto w kobiecą postać na drugim obrazku. Przystanęła ona ze swym koszem i ze znaczącym wyrazem twarzy zdaje się spoglądać w stronę myśliwych.

Autorem kompozycji jest najpewniej osiemnastowieczny malarz austriacki, któremu nieobcy był zarówno nurt italianizujący w pejzażu jak i krajobraz rodzimy. Widoczny tu wpływ malarstwa flamandzkiego, zwłaszcza Adriaena Fransa Boudewijnsa (1644-1711) jest zrozumiały z tego względu, iż od XVII i poprzez cały wiek XVIII w Austrii czynnych było bardzo wielu malarzy z Niderlandów, pozostających w owym czasie pod panowaniem habsburskim. Obrazki malowane są z dużą swadą artystyczną, którą jednak w dużym stopniu deprecjonuje stan ich zachowania i rozległe zabiegi konserwatorskie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl