Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
OSIEMNASTOWIECZNY MALARZ FRANCUSKI (ST. GERMAIN?) | ITALIANIZUJĄCY PEJZAŻ Z NADCIĄGAJĄCĄ BURZĄ, RUINAMI PO LEWEJ, POSTACIAMI I BYDŁEM

MALARZ FRANCUSKI (ST. GERMAIN?) OSIEMNASTOWIECZNY

ITALIANIZUJĄCY PEJZAŻ Z NADCIĄGAJĄCĄ BURZĄ, RUINAMI PO LEWEJ, POSTACIAMI I BYDŁEM

Olej, deska mahoniowa; 32,6 x 42,6 cm
Na licu, w prawym dolnym narożniku, minią, numer kolekcjonerski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego: 1865

Obraz pochodzi z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W inwentarzu zbiorów królewskich z 1795 r. figuruje (pod nr 1865, namalowanym wedle zwyczaju również na obrazie) pod nazwiskiem „St. Germain”. Leksykon Thieme - Beckera wzmiankuje niejakiego St. Germain, ale jest to odlewnik i cyzeler w brązie. Pod „Germain” bliższy jest artysta zajmujący się pejzażowymi litografiami: Louis Germain (ur. W 1733 r. W Paryżu, czynny tamże ok. 1757). Błędne atrybucje zdarzają się w inwentarzu królewskim, przy czym bywa i tak, że francuskie brzmienie nazwisk jest jedynie transponowaniem nazwisk innych szkół europejskich (jak np: Correge dla Corregio). W tym wypadku nie udało się jednak dopasować żadnego bliskiego nazwiska pejzażysty działającego w stylu prezentowanego malowidła. Obraz po abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego sprzedany został 18 czerwca 1810 r. Rodzinie Ossolińskich. Dalsze koleje jego losu pozostają nieznane. Dzieło nie figuruje w publikacjach strat wojennych (W. Tomkiewicz 1950, M. Romanowska - Zadrożna, T. Zadrożny 2000).
Pejzaż jest dziełem malarza osiemnastowiecznego. Wskazują na to stroje pary konnej, zwłaszcza czerwony żakiet i trójgraniasty kapelusz ujętej od tyłu postaci męskiej. Obraz malowany jest w tradycji pejzaży takich italianizujących malarzy holenderskich jak: Jan Asselijn (ok. 1610-1652) lub Herman van Swanevelt (1600-1653) z typową dla nich kompozycją i repertuarem motywów: ruiny, panorama krajobrazowa z odległym widokiem charakterystycznej góry w tle, postacie konnych, pasterzy i bydła. Wprawny, świetny pędzel wskazuje na utalentowanego artystę. Jest to bardzo ciekawy obraz o wysokich walorach artystycznych. Dodatkowej wartości przydaje mu proweniencja z królewskich zbiorów.

Lit.: T. Mańkowski, „Galeria Stanisława Augusta”, Lwów 1932, s. 405, nr 1865

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl