według cyklu Dzienniki Włodzimierza Pawlaka
ceramika szlachetna, szkliwo przezroczyste, kalkomania, unikat
wys. 78 cm, średnica 25 cm,
u dołu: OKO / Malwina Konopacka / 2018 / Teresa / No 5 / według Włodzimierza Pawlaka
SPRAGNIENI PIĘKNA 2018 / MNW / Przyjaciele
Dziennik 138a / 13 x 18 cm / zmultiplikowany
Włodzimierz Pawlak (1957) do 1992 roku był członkiem nieistniejącej już, założonej w 1982 roku legendarnej formacji artystycznej "Gruppa". Twórczość artystów tego kręgu kontestowała rzeczywistość polityczną schyłkowego okresu PRL. W swoich wczesnych pracach Pawlak używał dosadnego, ostrego języka (cykl "Świnie"), by stopniowo szukać bardziej wyrafinowanych środków wyrazu. "Obrazy zamalowane" pod grubą warstwą farby skrywały zaangażowane politycznie hasła, upodabniając je do zamalowywanych przez służby porządkowe wywrotowych haseł pojawiających się na murach polskich miast. Około 1989 roku Pawlak zwrócił się ku wątkom bardziej osobistym. Tak zaczęły powstawać kontemplacyjne "Dzienniki", monochromatyczne kompozycje pełne drobnych kresek wyrytych w świeżej jeszcze warstwie białej farby. Skrajna lapidarność formalna tych obrazów jest spełnieniem marzenia artysty, by "malować najskromniej i najprościej". To właśnie motyw z tego cyklu pokrywa wnętrze wazonu jego autorstwa.
Monumentalna wystawa monograficzna "Autoportret w powidokach" odbyła się 10 lat temu w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Jego prace, m.in. te z cyklu "Dzienniki", których motyw umieścił artysta na wazonie Malwiny Konopackiej, znajdują się w kolekcjach m.in. Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
OKO OKO to limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych wazonów wykonanych przez Malwinę Konopacką, formą nawiązujących do polskiego wzornictwa przemysłowego lat 50. i 60. Tytułowe oko pojawia się na każdym z nich w formie podkreślanych graficznie okrągłych wgłębień. Wazon Oko miał swoja premierę w ramach Designers Week w Tokio (2014), później pokazywany był m.in. na indywidualnej wystawie Konopackiej w Cité Radieuse Le Corbusiera w Marsylii (2017). Wazony malowane są w różne wzory, w zależności od kolekcji. Jedna z nich, złoto-czarna, była wynikiem współpracy Malwiny Konopackiej z Łukaszem Jemiołem. Projektantka do malowania używa zarówno metali szlachetnych (złoto, platyna), klasycznego kobaltu jak i palety farb podszkliwnych. Zabawa formą, podkreślanie jej lub zaprzeczanie, ilustracja - symboliczna i figuratywna, kolor - od kobaltu po wielobarwność - tworzą w całości serię wielowymiarowych ilustracji. Z okazji Balu Dobroczynnego "Spragnieni Piękna" przygotowana została seria 11 wazonów "OKO Teresa", które od pierwowzoru różnią się dwukrotnie niemal większą wysokością: mierzą 78 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka Konopackiej Teresa.
Malwina Konopacka (ur. 1982) jest ilustratorką, graficzką, projektantką. Mieszka i pracuje w Warszawie. Na rzeczywistość patrzy przez pryzmat ilustracji, ale nie zatrzymuje się na dwóch wymiarach - wkracza z rysunkiem w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych. Jej prace - niezależnie od materiału, w jakim są wykonane (szkło, drewno, papier, ceramika) łączy wyrazista i rozpoznawalna kreska. Powstają tradycyjnymi metodami - na papierze, szkicowane piórkiem i tuszem następnie dzięki cyfrowym technologiom obrabiane i aplikowane na trójwymiarowe obiekty. Studiowała na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Współpracowała z czołowymi polskimi magazynami, dla których tworzyła ilustracje. Obecnie skupia się głównie na ceramice i idei wazonu OKO; który ewoluuje, zmienia się w abstrakcyjną, rzeźbiarską formę.
Aukcja charytatywna "Spragnieni Piękna" odbędzie się podczas II Balu Dobroczynnego "Spragnieni Piękna" organizowanego przez Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW". Dochód z licytacji przekazany zostanie Muzeum Narodowemu w Warszawie.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia licytacji.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl