KITZ Marcin | KOŃ PRZED CHAŁUPĄ W ZIMOWEJ SCENERII, 1931

Marcin KITZ (1891-1943)

KOŃ PRZED CHAŁUPĄ W ZIMOWEJ SCENERII, 1931

Olej, tektura; 37,5 x 51,4 cm
Sygnowany brązowym olejem p. d.: MKitz 1931
Na odwrocie napis: MKitz | Krak [.. ] 1931 | II

Marcin Kitz, malarz i grafik. Studia artystyczne rozpoczął pod kierunkiem S. Rejchana i St. Kaczora Batowskiego we Lwowie, następnie naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej. Studia uzupełniał w Berlinie, Monachium i Wiedniu. Odbył podróż do Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch. W 1940 uczestniczył w wystawie zbiorowej w Moskwie, Charkowie, Kijowie. Miał również wystawy indywidualne w Odessie, Charkowie, Krakowie, Warszawie i Lwowie. Poza ww. wystawiał w TPSP we Lwowie i Krakowie, w TZSP w Warszawie, w Poznaniu. Malował pejzaże, studia portretowe, sceny rodzajowe i martwe natury. Prace malarza znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, i Kielcach, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.