olej/płótno, 99 x 89,5 cm sygnowany i datowany p.d.: `Sapetto 1973 r.` opisany na odwrociu: `Tytuł: "Chór męski" /II wersja/ format: 100 x 90 cm | akryl | rok 1973 | autor: Marek Sapetto | Warszawa` LITERATURA: - Marek Sapetto. Obrazy z lat 1959-1979
"Jaka jest moja definicja sztuki? Jaką chciałbym ją widzieć? Może właśnie tak: "Sztuka jest ciagłym pytaniem i ciągłą próbą znalezienia odpowiedzi. Jest to pytanie o sens skojarzeń, spostrzeżeń ważnych i błahych, ale zapamiętanych, przez co znaczących. Chcę notować plamą, kreską, kolorem te swoje spostrzeżenia i względnie obiektywnie je formułować. Chcę wyobraźnię patrzącego kierować w określoną stronę i nie narzucając mu swoich sądów, zwrócić w stronę jego własnych pytań i własnych skojarzeń". Marek Sapetto, Pytanie o "Sztukę"
Na "Chór męski" można patrzeć zarówno jak na przykład indywidualnej formuły sztuki Sapetta, jak i emblemat całego nurtu polskiego malarstwa neofiguratywnego. Związani z nową figuracją artyści przedstawiali świat nieupiększony, posługiwali się ekspresyjną deformacją i oszpeceniem, wprowadzali do swoich prac nastrój niepokoju, aluzyjność, symbolizm. Nowi realiści nigdy nie są jednak w swoich pracach dosłowni i nie podają widzowi swoich idei "na talerzu". Ich obrazy prowokują do własnych interpretacji, zmuszają do indywidualnej lektury. W "Chórze męskim" Sapetto daje typowy dla polskich malarzy neofiguracji popis operowania ekspresyjną wartością farby, którą wzorem pop-artu rozkłada (tak jak na drukach i plakatach) płaskimi plamami. Równocześnie faktura jego obrazu zdradza styl na wskroś indywidualny. Uderza przede wszystkim nonszalancja, chropowatość i agresywna kolorystyka nieobecna u innych malarzy Grupy Realistów. "Chór męski" powstał w ostatnich latach współpracy Marka Sapetto z Wiesławem Szamborskim. Przybierająca na sile indywidualność obu członków Gruppy doprowadziła do zaprzestania ich wspólnych wystaw w 1974 roku. W przypadku twórczości Marka Sapetto lata 70. są czasem największej agresywności jego sztuki. Obrazy, stanowiące niekiedy komentarz do aktualnej sytuacji politycznej albo problemów społecznych, czasem - tak jak w przypadku "Chóru męskiego" - przybierały też formę kompozycji metaforycznych i jakby wyrwanych z kontekstu codzienności PRL-u. Sapetto opracował dwie wersje "Chóru Męskiego". Druga z nich jest dużo mniejsza niż prezentowany obraz (46x38 cm). Jej szkicowy charakter i nietypowe dla artysty niewykończenie pozwalają w niej widzieć studium przygotowawcze do prezentowanej tutaj pracy.
Urodził się w 1939 w Końskich, na Kielecczyźnie. W 1966 ukończył ASP w Warszawie, w pracowni malarstwa M. Byliny. Jest profesorem ASP. Uprawia malarstwo i grafikę. W latach 1968-74 współpracował i wystawiał wspólnie z W. Szamborskim. Jego obrazy z lat 70-tych noszą znamiona nowej figuracji. Od lat 80-tych, M. Sapetto komentuje w swych obrazach rzeczywistość społeczno-polityczną: "Okrągły stół" (1995), "Hyde Park", "Pęknięte lustro" (1996).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl