Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SOBCZYK Marek | Taniec jelonka, 1985 r.

Marek SOBCZYK (ur. 1955, Warszawa)

Taniec jelonka, 1985 r.

akryl/płótno, 180 x 90 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `MAREK SOBCZYK `85 | TANIEC JELONKA | 180 x 90 AKRYL`
POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Polska

WYSTAWIANY:
- "Gruppa (1982 - 1992)", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 15.12.1992 14.02.1993
- "Gruppa ...", Miejska Galeria Sztuki "MM", Chorzów, 2-24.04.2013
LITERATURA:
- Gruppa ..., katalog wystawy, Miejska Galeria Sztuki "MM", Chorzów, 2-24.04.2013, s. nlb.

Prezentowany obraz został namalowany przez Marka Sobczyka rok po powrocie z dwumiesięcznego stypendium w Düsseldorfie, na które pojechał wraz z kolegą z Gruppy - Jarosławem Modzelewskim. Gruppa była formacją artystyczną założoną w 1982 roku przez absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak reprezentowali nurt nowej ekspresji. Początkowo nie identyfikowali się jako kolektyw artystyczny, o sile ich oddziaływania stanowiła wspólnota postaw i przyjacielskie relacje; formalnie po raz pierwszy użyli swojej późniejszej nazwy w 1985 roku.
Ich inauguracyjna wspólna wystawa miała odbyć się w pierwszą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1982 roku, w warszawskiej Galerii Dziekanka. Ekspozycję ostatecznie otworzono 14 stycznia 1983 roku, pod nazwą "Las, góra, a nad górą chmura". Według Wojciecha Włodarczyka "(...) dominująca od połowy lat 80. tendencja ekspresjonistyczna - gwałtownymi malarskimi gestami odwoływała się często do osobistego doświadczenia, autograficzności malarskiego zapisu, wyrazistego poświadczania tożsamości, których to cech brakowało zdominowanej przez eksperymenty formalne sztuce poprzedniej dekady. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że malarstwo młodych nie było niepolityczne, choć takim się mogło wydawać. Nie było jednak nachalnie propagandowe, ale sens ich zaangażowania zawierał się często w kontraście plam kolorystycznych, ważnym tytule, interpretacji znaku, częstym odwoływaniu się do literatury czy kontekstu kulturowego" (Jolanta Ciesielska. Miejsca. Lata 80. W Polsce, [w:] Pokolenie. Niezależna twórczość młodych w latach 1980-89, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, grudzień 2010 - styczeń 2011, s. 102).


Studia odbył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-80 w pracowni Stefana Gierowskiego. Na początku lat 80. malował abstrakcyjne, wielobarwne kompozycje złożone z powtarzalnych elementów bądź uproszczonych, syntetycznych kształtów naturalnych. W 1983 roku związał się z Gruppą, uczestnicząc w niemal wszystkich jej wystąpieniach, współredagując też jej pismo "Oj dobrze już", w którym zamieszczał liczne teksty teoretyczne. W początku lat 80. malował obrazy nawiązujące do stanu wojennego (Gandzia, 1983), podejmując też charakterystyczną dla tego czasu i kręgu tematykę "indiańską" jako aktualną metaforę. Poza malarstwem artysta tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Pisze teksty teoretyczne i literackie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SOBCZYK Marek
W 1980 roku uzyskał na warszawskiej ASP dyplom z malarstwa, w pracowni S. Gierowskiego. W 1983 roku związał się z Gruppą, a w jej piśmie Oj dobrze już publikował swoje artykuły. Jego prace prezentowane były na większości ekspozycji organizowanych przez Gruppę. W 1997 roku wydał książkę Uproszczenie sztuki. Współpracuje od lat z Galerią Zderzak. W latach 90. prowadził - wspólnie z Jarosławem Modzelewskim - prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Pracuje także w spółce autorskiej z Piotrem Młodożeńcem Zafryki. Jest autorem tekstów teoretycznych i publikacji poświęconych sztuce.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl