Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ŁUNKIEWICZ-ROGOYSKA Maria Ewa | HUTNICY, 1961 r.

Maria Ewa ŁUNKIEWICZ-ROGOYSKA (1895-1967)

HUTNICY, 1961 r.

olej/płótno, 100 x 73 cm
sygnowany po prawej M. EWA ŁUNKIEWICZ-ROGOYSKA 1961

* droit de suite

W latach 1921-1924 studiowała malarstwo w École Nationale des Arts Décoratifs w Paryżu. Jej prace z drugiej połowy lat 30. powstawały pod silnym wpływem kubizmu i puryzmu - kierunku powołanego przez Amédée Ozenfanta i Charlesa Edouarda Jeannereta (Le Corbusier). Pejzaże i martwe natury jej autorstwa cechował rygor konstrukcji przy jednoczesnej dekoracyjności i modnej wówczas tendencji do klasycyzowania. Łunkiewicz uważa się za najwybitniejszą przedstawicielkę puryzmu w Polsce. W tych latach nawiązała znajomości z polskim artystami awangardowymi działającymi w „Bloku” i „Praesensie” - Henrykiem Starzewskim, Mieczysławem Szczuką, z Katarzyną Kobro i Władysławem Strzemińskim. W latach 30. w Paryżu związała się z międzynarodową grupą Cercle et Carré. W drugiej połowie lat 30. zaczęła tworzyć kompozycje abstrakcyjne. Po wojnie uczestniczyła w wystawach Klubu Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie - środowiska jednoczącego przedwojenną awangardę. Szczególna przyjaźń połączyła ją z Henrykiem Stażewskim, z którym przez lata dzieliła mieszkanie i pracownię.

Prezentowany figuratywny obraz „Hutnicy” to nietypowa kompozycja Rogoyskiej, mająca za temat pracę. Artystka w mistrzowski sposób rozegrała tu problemy czysto formalne, korzystając ze swojego malarskiego doświadczenia przedwojennego i twórczości abstrakcyjnej. Mocno skubizowane sylwetki hutników, ubranych w robocze kombinezony, stylizowane są niemal na futurystycznych mocarzy. Ostro łamane kontury współgrają z dynamiką gestów. Żywa kolorystyka, kontrast żółci i błękitu, czynią z kompozycji, przedstawiającej pracę w hucie, atrakcyjną dekorację.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŁUNKIEWICZ-ROGOYSKA Maria Ewa
Artystka związana z awangardą lat 30-tych. Studiowała w Ecole Nationale des Arts D�coratifs w Paryżu (1921-1924). Po powrocie do kraju zamieszkała w Warszawie, gdzie czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym. Pozostawała pod dużym wpływem kubizmu i puryzmu, których zasady stosowała w obrazach z przełomu lat 20-tych i 30-tych. Po 1935 r. oraz w latach 50. XX wieku uprawiała abstrakcję organiczną. W trakcie II wojny światowej straciła większość dorobku artystycznego. Twórczość artystki została przypomniana wystawą retrospektywną przygotowaną przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wylicytowanych cen wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl