Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRUCZEK Marian | Wesołek, 1967 r.

Marian KRUCZEK (1927 - 1983)

Wesołek, 1967 r.

technika własna, beton, metal, 74 x 36,5 cm
sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: 'WESOŁEK | MK | KRUCZEK MARIAN 67'

"Zawsze mieliśmy pewną predylekcję do artystów, którzy, nie wypierając się bynajmniej swojego pochodzenia, swojej przynależności 'plemiennej', pielęgnują ów skrawek ziemi dla każdego jedyny i niepowtarzalny, w sobie szukają natchnienia i potwierdzenia samych siebie, jedyny sposób na to, by ten skrawek ziemi rozszerzyć na cały świat, nadać mu nowe rozmiary, szersze i łatwiejsze do pojęcia. Właśnie owo głębokie wyczucie fizjologiczne, tego co w mikrokosmosie stanowi makrokosmos, pozwala artyście wyjść poza wszelkie ciasne prowincjonalizmy i regionalizmy. Owa autentyczność w stosunku do samego siebie i swej sztuki jest cechą Polaka Mariana Kruczka, którego pierwszą wystawę w Paryżu, po Szwecji, Stanach Zjednoczonych, można właśnie oglądać w Galerie Lambert (...). Kruczek czerpie swe natchnienie przede wszystkim z polskiej tradycji ludowej, tworząc owe jakby ikony, fantastyczne, tajemnicze, o niesłychanym bogactwie inwencji, mistyczne. (...) powstają dziwne postacie, prymitywne i dziwaczne, wszystkie skomponowane na osi, metrycznie z wyrafinowaniem i precyzją (...) i w których kolory naturalne przedmiotów wygrywane są subtelnie i tworzą świat równocześnie barbarzyński i delikatny, świat na połowie drogi między prymitywizmem ludowym a Kafką. W połowie drogi pomiędzy ikoną i rzeźbą usytuować trzeba ową nadzwyczajną 'Matkę ludzi', wyciągającą swe opiekuńcze ramiona zakończone żelaznymi łopatkami, piastującą swe dziecko stojące w centrum jej brzucha, tak jakby wciąż jeszcze je karmiła, symboliczny obraz człowieka, który dla matki - gentrix - pozostanie na zawsze dzieckiem (...)".
Henry Galy-Carl es, Marian Kruczek: dziwny świat , "Les Lettres Françaises", 1970

W 1954 roku po ukończeniu ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa rozpoczął pracę pedagogiczną początkowo na macierzystym wydziale, w późniejszym okresie na Wydziale Grafiki. W 1956 roku przeniósł się na stałe do w Nowej Huty. Współorganizował wiele akcji artystycznych. Założył pierwszą w Polsce Galerię "Pod Chmurką", wspomagał teatr lalkowy "Widzimisię". Od 1975 prowadził autorską galerię i pracownię w Kramach Dominikańskich w Krakowie. Od 1962 nieprzerwanie wystawiał w kraju i za granicą głównie w Szwecji, Belgii, Francji. Najwięcej jednak indywidualnych wystaw Mariana Kruczka odbyło się w Krakowie, Nowej Hucie i w Sanoku. Od 1977 współpracował z Muzeum Sztuki Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie do dziś znajduje się jego galeria autorska. Najważniejsze realizacje znajdują się w Krakowie, Lonvain, Uppsali, Rzeszowie, Szczecinie, Lutczy. W Nowej Hucie, w Mistrzejowicach, stoi do dziś jego piękna rzeźba "Zdobyta przestrzeń", ruchoma przestrzenna kompozycja z 1973.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl