akwarela, papier, 23,6 x 32 sygn. p. d.: Mokwa 1932/Zakopane. na odwrociu: nalepka Zakładu Konserwacji UMK w Toruniu
W latach 1907-1909 studiował w ASP w Norymberdze i Berlinie. Równocześnie odbył szereg podróży studyjnych po Europie. W 1910 wyjechał na Bałkany, a stamtąd do Turcji. W latach 1911-1915 mieszkał głównie w Istambule; zwiedzał także kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W okresie 1915-1917 jako żołnierz armii pruskiej był malarzem-korespondentem wojennym. W 1917 osiadł na stałe w Sopocie. W latach 1924-39 wystawiał regularnie w warszawskim TZSP; eksponował swe prace także w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i Berlinie. W repertuarze tematycznym Mokwy dominują pejzaże marynistyczne. Jednak tematyki swych pejzaży nie ograniczał wyłącznie do motywów morskich, o czym świadczy prezentowana akwarela przedstawiająca Tatry zimą z dominującym nad Zakopanem masywem ośnieżonego Giewontu. Lekkość akwarelowej plamy i wąska gama chromatyczna oparta na dwutakce błękitów i bieli nadaje monumentalnemu krajobrazowi górskiemu baśniowy, zjawiskowy charakter.
MOKWA Marian
Urodził się w 1889 r w Malarach na Kaszubach, zmarł w 1987 r w Sopocie. Studia w ASP w Norymberdze i w Berlinie oraz w Akademii w Monachium. Odbył wiele podróży po Europie. W latach 1911 - 15 przebywał w Istambule - stąd wyjeżdżał w podróże do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego - Galerię Morską. Zgromadzony przez artystę zbiór jego obrazów - ponad 500 prac - uległ zniszczeniu w 1939 r. Własnym sumptem wydawał pismo artystyczno - literackie "Fale" W 1959 r jako jedyny Polak wziął udział w wystawie malaestwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Cały swój wielki talent poświęcił malarstwu marynistycznemu, w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl