olej/płótno, 140 x 120 cm sygnowany i datowany p.g.: 'Sztencel 1892 | Varsovie' na odwrociu nalepka wystawowa DESY
Prezentowany obraz Maurycego Sztencla przedstawia epizod z finałowej sceny tragedii Szekspira "Król Lear". Tytułowy bohater trzyma na rękach ciało swojej najmłodszej, tragicznie zmarłej córki, Kordelii. W dramacie Szekspira Kordelia jest niemal nieobecna - pojawia się na chwilę w pierwszym akcie, kiedy zostaje, w wyniku omyłki, wygnana przez ojca z kraju. Do tragedii wkracza ponownie w ostatnim akcie, kiedy próbuje ratować obłąkanego i doprowadzonego do upadku przez dwie starsze córki ojca. Choć ten nie rozpoznaje najpierw Kordelii, ta wybacza ojcu dawne przewiny. Niestety dziewczyna zostaje wtrącona do więzienia i powieszona. Scena, którą zilustrował Sztencel jest sceną opłakiwania i kompozycyjnie wywodzi się z tradycji Piety. Obraz jest interesujący nie tylko ze względu na ciekawe połączenie schematu wywiedzionego ze sztuki sakralnej i świeckiego tematu, ale również genezę powstania obrazu. Wydaje się bowiem, że zainteresowanie Szekspirem zaszczepił Sztenclowi inny polsko-żydowski artysty - Maurycy Gottlieb. Wiadomo bowiem, że obaj malarze (a również równolatkowie) zetknęli się ze sobą w latach 80. XIX wieku w Monachium. Emmanuel Świeykowski zaświadcza, że Sztencel był przy Gottliebie, kiedy ten tworzył swój słynny obraz "Shylock i Jessica" w 1876 roku (obraz obecnie zaginiony).
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
SZTENCEL Maurycy
Maurycy Sztencel początkowo uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Rafała Hadziewicza i Aleksandra Kamińskiego. Należał do grona polskich „monachijczyków”, studiował w Akademii w Monachium w latach 1875 -79, w pracowniach Ferdinanda Bartha, i Aleksandra Wagnera oraz w szkole kompozycji prowadzonej przez malarza Andreasa Müllera. Po studiach mieszkał w Warszawie (przy ul Ordynackiej 13). Wystawiał w tutejszym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od 1873 do 1917. W warszawskim tygodniku „Świat” ukazywały się jego ilustracje w latach 1909- 1916. Malował olejno i pastelami, przeważnie portrety, ale również typy Włochów (w Monachium było wiele włoskich modeli), sceny ze sztuk Szekspira, martwe natury i sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl