olej/deska, 30,5 x 19,5 cm sygnowany i datowany p.d.: `M.Trębacz | 891`
Malowane palety są jednym z najciekawszych fenomenów XIX-wiecznego życia artystycznego. Po muzeach całej Europy i kolekcjach prywatnych rozsiane są nietypowe eksponaty zaświadczające o niezwykłym charakterze życia ówczesnej bohemy. Artyści malowali obrazy na zaokrąglonych lub prostokątnych drewnianych płytkach bez intencji wystawienia ich lub sprzedaży. Te niezwykłe przedmioty traktowano zazwyczaj jako element ceremoniału pracowni artysty albo jako nietypowe podarunki. Obraz--paleta stworzony przez Maurycego Trębacza wpisuje się w ten nurt w charakterystyczny sposób. Artysta nie tylko wykorzystuje bowiem żartobliwy trik "typowo malarskiego", wziętego wprost z pracowni podobrazia, ale pozwala sobie również na ostentacyjną grę z akademickimi legendami.
Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u J. Matejki i L. Loefflera. W twórczości Trębacza widoczny jest historyczny realizm, wyraźny w scenach "salonowych", pejzażach i portretach, oraz kompozycjach o tematyce żydowskiej. Przez wiele lat jego twórczość pozostawała pod wpływem szkoły monachijskiej.
TRĘBACZ Maurycy
Kształcił się u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej, oraz Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium pod kierunkiem Aleksandra Wagnera i Otto Seitza, a w l. 1889-1890 w paryskiej Académie Colarossi. Studia ukończył ze srebrnym medalem. Swoje obrazy wystawiał od roku 1884, odnosząc sukcesy na wystawach w kraju i za granicą - w Monachium, Paryżu (1889 - brązowy medal), w Chicago (1894 - złoty medal). Od 1909 zamieszkał na stałe w Łodzi, gdzie aż do roku 1939 prowadził własną szkołę malarską. Malował sceny rodzajowe, obrazy o tematyce żydowskiej, pejzaże i liczne portrety.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl