Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TRĘBACZ Maurycy | Widok z Kazimierza Dolnego

Maurycy TRĘBACZ (1861 - 1941)

Widok z Kazimierza Dolnego

olej/deska, 58 x 72,5 cm
sygnowany l.śr.: `Maurycy Trębacz`

Maurycy Trębacz był jednym z niewielu artystów, którzy malowali Kazimierz Dolny, zanim stało się to modne. Malarz odwiedzał miasteczko jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, prawdopodobnie razem z innym żydowskim artystą, a prywatnie przyjacielem Trębacza, Samuelem Hirszenbergiem. Pokłosiem wizyt Trębacza w Kazimierzu jest tylko niewielka liczba kompozycji, m.in. "Brzeg wiślany", "Widok zamku" i prezentowany w naszym katalogu obraz. Część z powstałych w Kazimierzu prac Maurycy Trębacz wystawił w 1911 roku w warszawskiej Zachęcie. Weduta ukazuje widok jednego z najpiękniejszych zakątków Kazimierza - ulicy Senatorskiej. Jej pierzeję zdobi charakterystyczna sylwetka kamienicy Celejowskich. Manierystyczny budynek został zbudowany około 1635 roku dla mieszczanina Bartłomieja Celeja, przedstawiciela pochodzącej z Włoch rodziny Celli. Elewacja kamienicy pokryta jest tynkowymi boniowaniami imitującymi kamień, obramienia okienne i brama wejściowa są zdobione rzeźbiarsko, a całość wieńczy wysmakowana attyka. Bogata kamienica sąsiaduje z prostymi, skromnymi w dekoracji i formie budynkami. Przed jednym z nich Trębacz ukazał dwie sylwetki ubrane w charakterystyczny żydowski kostium: długie płaszcze i czarne czapki. Tematyka żydowska pojawia się w twórczości Trębacza stosunkowo późno, bo po roku 1900. Porzucenie wcześniejszych bardziej akademickich tematów wynika prawdopodobnie z antysemickiej kampanii, jaka w tym czasie stała się udziałem kilku polskich czasopism, i z nagonki na artystę. Wydaje się, że Trębacz przez wiele lat pozostający na rozdrożu między dążeniami asymilacyjnymi a syjonizmem, widząc realny wymiar problemu, zdecydował się na wyraźniejszą akcentację problemów swojego kręgu kulturowego. Niektóre z jego prac, jak np. "Koncert Jankiela", podkreślają jedność obu kultur, inne - jak liczne sceny ilustrujące żydowską obyczajowość - koncentrują się na unikatowości tej ostatniej.

Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u J. Matejki i L. Loefflera. W twórczości Trębacza widoczny jest historyczny realizm, wyraźny w scenach "salonowych", pejzażach i portretach, oraz kompozycjach o tematyce żydowskiej. Przez wiele lat jego twórczość pozostawała pod wpływem szkoły monachijskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TRĘBACZ Maurycy
Kształcił się u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej, oraz Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium pod kierunkiem Aleksandra Wagnera i Otto Seitza, a w l. 1889-1890 w paryskiej Académie Colarossi. Studia ukończył ze srebrnym medalem. Swoje obrazy wystawiał od roku 1884, odnosząc sukcesy na wystawach w kraju i za granicą - w Monachium, Paryżu (1889 - brązowy medal), w Chicago (1894 - złoty medal). Od 1909 zamieszkał na stałe w Łodzi, gdzie aż do roku 1939 prowadził własną szkołę malarską. Malował sceny rodzajowe, obrazy o tematyce żydowskiej, pejzaże i liczne portrety.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl