Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania) | Martwa natura z dzbanem i wiśniami

Mela (Mutermilch Maria Melania) MUTER (1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Martwa natura z dzbanem i wiśniami

olej, sklejka naklejona na deskę;
51 x 61,5 cm.

Pochodzenie: praca zakupiona na aukcji obiektów z kolekcji Art-B

W załączeniu:
1. Sprawozdanie z konserwacji obrazu przeprowadzonej w 1996 r. na Wydziale Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez p. Kamillę Peretę.
2. Opinia opracowana w styczniu 2019 r. przez p. Maryę Nawrocką-Teodorczyk, w której potwierdza ona, że jej ojciec dr Bolesław Nawrocki widział ten obraz i uznał jego autentyczność.

W 1901 roku do Paryża przyjechała, jako jedna z pierwszych polskich artystek i artystów, malarka Melania Mutermilch (Mela Muter) wraz z mężem Michałem Mutermilchem, pisarzem i krytykiem literackim. Należała do środowiska tak zwanej „la premieré École de Paris”, w którego kręgu znajdowali się również Mojżesz Kisling, Simon Mondzain, Henryk Hayden, Leopold Gottlieb czy Roman Kramsztyk. Posiadała rozległe kontakty i przyjaźnie w świecie paryskiej bohemy artystycznej, zarówno wśród malarzy jak i literatów. Jedną z pierwszych ważniejszych wystaw, która otworzyła cały cykl prezentacji jej prac, była ekspozycja w barcelońskiej Galerii José Dalmau w 1912 roku. W 1923 roku dzieła Meli Muter zostały zaprezentowane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.
Artystka początkowo była związana z nurtem Szkoły z Pont-Aven, Poulem Gauguinem czy Władysławem Ślewińskim. Wpływ na jej twórczość wywarły również dzieła Paula Cézanna. Mela Muter zajmowała się malarstwem pejzażowym, jak również komponowała wyjątkowe portrety, zarówno przyjaciół, jak i zwykłych ludzi, noszące cechy portretów psychologicznych o charakterystycznym werystycznym wydźwięku. Nie unikała brzydoty w wizerunkach sportretowanych. Jednym, wolnym od trosk i ułomności tematem, w którym przejawiała się pełnia barw i ekspresja artystyczna, były martwe natury. W twórczości Melanii Mutermilch martwe natury stały się jednym z wiodących tematów, szczególnie w czasie I Wojny Światowej. Oferowany obraz stanowi doskonałą esencję cech jej przedstawień przedmiotów nieożywionych. Dzieło charakteryzuje się soczystą i radosną kolorystyką o skomplikowanej strukturze i precyzyjnej kompozycji. Odznacza się również ekspresyjnym sposobem malowania, w którym bywają pominięte szczegóły czy detale poszczególnych
obiektów odzwierciedlonych na płótnie, na rzecz ogólnego wyrazu artystycznego, o czym mówiła sama artystka: „w sztuce trzeba być małomównym, nie należy przedstawiać wszystkich szczegółów, a koncentrować się jedynie na rzeczach istotnych.”
Oprac. na podstawie:
1. A. Wierzbicka, École de Paris, Warszawa 2004;
2. culture.pl/pl/tworca/mela-muter (dostęp: 13.10.18).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania)
Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce. Na ukształtowanie się indywidualnej, dojrzałej twórczości artystki miały duży wpływ prace takich artystów jak: P. Cezanne`a pejzaże i martwe natury, V. van Gogha pejzaże, E. Vuillarda portrety. Na przełomie 1994/95 miała miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna artystki.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl