Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SEIDENBEUTEL Menasze | Widok na farę w Kazimierzu

Menasze SEIDENBEUTEL (1902-1945)

Widok na farę w Kazimierzu

olej, płótno dublowane; 75,5 x 65 cm;
sygn. p. d.: Seidenbeutel M.

Bracia Efraim i Menasze Seidenbeutel to niezwykle barwne postacie zarówno dzięki ich wspaniałej twórczości jak i niebanalnej naturze, która była tematem wielu anegdot opowiadanych w środowisku artystycznym międzywojennej Warszawy. Urodzili się 7 czerwca 1902 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat wyróżniali się stylem oryginalnym na tle innych artystów, jednak niezwykle zbliżonym do siebie nawzajem. Poza tym byli także podobni do siebie we wszystkim innym - oprócz oczywistej identycznej fizjonomii, zawsze ubierali się tak samo z dbałością o najmniejsze szczegóły, mieli również tako samo wesołe usposobienie, skłonne do żartów, ale także pozyskujące sobie wielką sympatię otaczających ich osób.
Obrazy często malowali wspólnie, a od lat 30. XX wieku podpisywali je jedynie nazwiskiem, tak jakby zawsze mieli być brani pod uwagę razem przy omawianiu ich dorobku artystycznego. Tak jak zawsze ramię w ramię tworzyli zintegrowaną, barwną jedność, tak razem zginęli - zamordowani przez Niemców w kwietniu 1945 w obozie we Flossenburgu.
Pomimo ogromnych podobieństw badacze zwracają uwagę na to, że styl Menasze był nieco bardziej ekspresyjny niż brata, którego obrazy określane są jako nieco spokojniejsze. Także grube linie i wyrazisty kontur, którym posługiwał się Menasze pozwalały czasem rozróżnić malarstwo bliźniaków.
Obaj bracia wyjeżdżali często wraz z Tadeuszem Pruszkowskim (który był profesorem) na plenery do Kazimierza nad Wisłą. Tamtejsze widoki samego miasta jak i niezwykle malowniczych okolic stały się jedną z głównych inspiracji sztuki braci Seidenbeutel. Jest to także temat oferowanego Państwu obrazu, na którym widnieje ulica w Kazimierzu z widocznym z prawej kościołem farnym. Kompozycja odznacza się intensywnością kolorów, wspaniałym uchwyceniem otaczającej przyrody - zieleni drzew na tle zachmurzonego szaro-niebieskiego nieba jak i nieco szkicowym potraktowaniem barwnych postaci.
Obrazy obu braci Seidenbeutel stanowią rzadkość na rynku antykwarycznym. Wiele ich dzieł zostało zniszczonych lub uznanych za zaginione w czasie II wojny światowej. Te, które przetrwały, zdobią kolekcje w muzeach w Polsce i na świecie (np. Ermitaż).
Styl obu braci traktowany razem lub osobno uznawany był za doskonały i intrygujący już za ich życia, a ich historia tworzy z nich postacie niemal legendarne.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl