Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DOBRIAK Michał | SKĄPANE SŁOŃCEM, 1949

Michał DOBRIAK (1904-2001)

SKĄPANE SŁOŃCEM, 1949

olej na tekturze, 49,8 x 71 cm, sygnowany p.d. "M. Dobriak. 49.", na plecach nalepka z Wystawy obrazów Michała Dobriaka w Muzeum w Kaliszu, II-III 1953

Artysta urodzony w Kaliszu. W latach 1927-34 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. S. Batorego w Wilnie u F. Ruszczyca, L. Ślendzińskiego i J. Hoppena. Następnie wrócił do Kalisza. Często malował tematy związane z tym miastem i jego okolicami - ludzi, architekturę i pejzaże, poza tym sceny rodzajowe, martwe natury i portrety. Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. przed wojną w Wilnie; miał kilka wystaw indywidualnych.
"Wnikliwy obserwator, artysta o szczególnej umiejętności patrzenia, obdarza swoje obrazy raz wyciszonym kolorytem, to znowu barwami intensywnymi, zdecydowanymi ale nigdy ostrymi, agresywnymi. Znakomicie operuje światłem i tym co nazywamy doskonałym warsztatem malarskim" (Judyta Dymkowska-Francuz).
Obraz malowany za pomocą dość szerokich i długich, a zarazem szybkich i zamaszystych pociągnięć pędzla dobrze widocznych na płótnie; miejscami z bardzo wyraźnymi impastami. Ten sposób malowania, mimo swej pozornej szkicowości, dał bardzo dobry efekt skończonego obrazu o wysokich walorach dekoracyjnych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DOBRIAK Michał
W latach 1927-1934 studiował na WSP Uniwersytetu S. Batorego w Wilnie u Slendzińskiego, J. Hoppena i F. Ruszyca. Jest ostatnim przedstawicielem wileńskiego neoklasycyzmu w malarstwie polskim. W latach 30-tych był pod wpływem krajowego nurtu art. deco.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl