Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
POCIECHA Michał | Portret młodzieńca z Bronowic, 1887 r.

Michał POCIECHA (1852 Prokocim-1908 Kraków)

Portret młodzieńca z Bronowic, 1887 r.

olej/płótno, 80 x 59 cm
sygnowany monogramem, datowany i opisany l.d.: 'MP | 1887 | Kraków'

Michał Pociecha był między innymi uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1869-75. Podobnie jak mistrz całe swe twórcze życie związał z Krakowem. Uwieczniał zabytki królewskiego miasta, jego mieszkańców, sceny rodzajowe i historyczne, pejzaże, które później eksponował na wystawach w krakowskim Pałacu Sztuki. Uczestniczył też w wystawach w Wiedniu, Pradze i Lwowie. Warszawska publiczność miała możliwość oglądania jego prac w Zachęcie oraz słynnym Salonie Krywulta. Studiował również w Monachium – u Ludwiga Löfftza. Jak zanotował w swych „Pamiętnikach” Julian Fałat, który powrócił do Monachium ze Szwajcarii około 1878: „Grupka polska jest dumna, bo równocześnie w trzech szkołach wyróżniają się trzej Polacy: Michał Pociecha jest najlepszym uczniem w szkole prof. Löfftza, Leon Wyczółkowski w szkole malarstwa prof. Wagnera, a ja w szkole prof. Raaba”. Prezentowany obraz to pierwsze od wielu lat dzieło olejne Michała Pociechy, które dzięki wystawie przedaukcyjnej dane nam będzie oglądać. Fantastycznie opracowany portret młodzieńca w krakowskim stroju zachwyca oddaniem cech osobowych twarzy modela, jak również opracowaniem szczegółów, zwłaszcza krakowskiej sukmany. Wizerunek młodego Krakusa jest wspaniałym przykładem polskiego portretu realistycznego namalowanego przez artystę w kilka lat po studiach monachijskich i krakowskich.Michał Pociecha był między innymi uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1869-75. Podobnie jak mistrz całe swe twórcze życie związał z Krakowem. Uwieczniał zabytki królewskiego miasta, jego mieszkańców, sceny rodzajowe i historyczne, pejzaże, które później eksponował na wystawach w krakowskim Pałacu Sztuki. Uczestniczył też w wystawach w Wiedniu, Pradze i Lwowie. Warszawska publiczność miała możliwość oglądania jego prac w Zachęcie oraz słynnym Salonie Krywulta. Studiował również w Monachium – u Ludwiga Löfftza. Jak zanotował w swych „Pamiętnikach” Julian Fałat, który powrócił do Monachium ze Szwajcarii około 1878: „Grupka polska jest dumna, bo równocześnie w trzech szkołach wyróżniają się trzej Polacy: Michał Pociecha jest najlepszym uczniem w szkole prof. Löfftza, Leon Wyczółkowski w szkole malarstwa prof. Wagnera, a ja w szkole prof. Raaba”. Prezentowany obraz to pierwsze od wielu lat dzieło olejne Michała Pociechy, które dzięki wystawie przedaukcyjnej dane nam będzie oglądać. Fantastycznie opracowany portret młodzieńca w krakowskim stroju zachwyca oddaniem cech osobowych twarzy modela, jak również opracowaniem szczegółów, zwłaszcza krakowskiej sukmany. Wizerunek młodego Krakusa jest wspaniałym przykładem polskiego portretu realistycznego namalowanego przez artystę w kilka lat po studiach monachijskich i krakowskich.

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza, a następnie w Akademii w Monachium. Wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Wiedniu i we Lwowie, gdzie w 1894 r. uzyskał srebrny medal za akwarelę ‘Nad wieczorem’. Malował głównie pejzaże, rzadziej portrety. Jego ulubioną techniką była akwarela.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
POCIECHA Michał
Malarz, rysownik. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1869-75) u Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza, a od roku 1875 w Akademii monachijskiej u Ludwiga Löfftza.

W trakcie studiów dwukrotnie odznaczony medalami. Wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (od 1875 r.) i Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Wiedniu, Pradze i we Lwowie. Jego ulubioną techniką była akwarela, rzadziej olej.

Był przede wszystkim pejzażystą, rzadziej malował portrety oraz sceny historyczne. Rysował węglem i kredką - pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, architekturę. jego prace były chętnie reprodukowane w czasopismach oraz na pocztówkach.

Malował głównie pejzaże, rzadziej portrety. Jego ulubioną techniką była akwarela, czasem tylko malował obrazy olejne.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl